Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Tip na výlet: Procházka Martinskou stěnou v Dobřanech pobaví malé i velké

Mnoho českých lesoparků má podobný osud jako Martinská stěna v Dobřanech na jižním Plzeňsku. Kdysi zvelebená místa byla v druhé polovině dvacátého století ponechána svému osudu a zarostla. Jejich popularita se ale vrací a parky, které si příroda vzala zpět do své náruče, se citlivě proměňují v místa, kam lidé chodí relaxovat a poznávat.

Lesopark Martinská stěna byl obnoven v roce 2010. Původní park byl pravděpodobně vybudován již za první republiky okrašlovacím spolkem Hubertus. Tehdy bylo módní trávit dny při příjemném počasí venku a procházky byly jakousi formou společenské události. Do lesoparku se vydávala celá procesí na procházky, ale i za kulturními akcemi, které se konaly na centrálním plácku, který dnes zdobí velké pískovcové srdce. Druhá světová válka přinesla lidem starosti a chudobu a na nedělní vycházky nebylo ani pomyšlení. Tradici se nepodařilo obnovit ani po válce a nastupující totalitní režim byl jen poslední kapkou pro osud parku. Martinská stěna zarostla a na dlouhá léta se stala jen zarostlým kopcem, kde lidskou činnost připomínala pouze zchátralá kaplička a stopy po dávné těžbě pískovce.

V současnosti je lesopark místem, kam se vrátil jeho původní duch. Vše začalo obnovením kapličky Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi, která byla vysvěcena v říjnu 2010 a následně byl zrevitalizován i celý park. Park je citlivě zasazen do lesa formou naučné stezky se 14 naučnými zastaveními. Na 2 kilometry dlouhé trase, která vede po písčitých cestičkách, dřevěných lávkách a schodištích, se dozvíte o historii místa, která sahá až do 19. století, kdy se zde těžil pískovec, ale také o místní i okolní fauně a floře. Trasu lemují lavičky, malé návštěvníky jistě zaujme hmyzí domeček, dřevěná zvonička nebo hřiště s prolézačkami a trampolínou, které bylo vybudováno při kraji parku podobně jako workoutové hřiště.

Geopunkturní kameny u Vstiše na jižním Plzeňsku dávají planetě zprávu o vzácnosti vody

Centrálním místem lesoparku je prostor s pískovcovým srdcem, okolo kterého se začínají objevovat takzvané zámky lásky. Hned vedle srdce je průchod ke strmým pískovcovým stěnám, které dokazují, jak moc se zde těžilo. Pokud stezku projdete celou, ocitnete se na vrcholu těchto skal, odkud je rovněž hezká vyhlídka. Druhá vyhlídka je u dřevěného kříže při jižním vstupu do parku nedaleko kapličky. Odtud je krásný pohled na Dobřany a okolí.

Martinská stěna se nachází u části obce zvané Dobřánky a podélně se táhne při silnici vedoucí do Lhoty. Při parku je několik míst k parkování i stojany na kola. Z Dobřan sem můžete dojít jednoduše pěšky po zelené turistické značce přes řeku Radbuzu a menší louku nebo také přímo po naučné stezce Lesopark Martinská stěna, která vás z náměstí TGM dovede přes starý kamenný most přímo mezi příkré stěny lesoparku.

Do parku je dovolen pouze pěší vstup, jednak z důvodu zachování klidu a také kvůli příkrému schodišti. Proto zároveň nedoporučujeme vycházku do parku s kočárkem.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: