Prusiny. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Tip na výlet: Naučná stezka Nebílovy vás provede krásami jižního Plzeňska

Letní počasí přímo vybízí k útěku do přírody a poznávání naší malebné země. Dnes vás pozveme na procházku na jižní Plzeňsko, konkrétně na naučnou stezku Nebílovy, jejímž výchozím bodem je stejnojmenná ves, kterou zkrášluje nádherný barokní zámek stejného jména.

Zámek Nebílovy láká turisty z dalekého okolí. Můžete se jen tak procházet po jeho rozlehlém nádvoří a nasávat atmosféru dávných časů, kdy baroko dosahovalo svého vrcholu a nebo si zakoupit komentovanou prohlídku zámeckého interiéru. Během prohlídky se dozvíte mnohé z historie zámku, o jeho významu i o tom, jak složitě probíhala jeho obnova. Nakonec můžete spatřit i nově restaurovaný taneční sál. O historii zámku Nebílovy se také lze dozvědět na informační tabuli, jež je prvním zastavením na naučné stezce.

Tip na výlet do přírody: Vysoká

Další zastávkou jsou Prusiny. Jde vlastně o část Nebílov, kde se nalézá fara, hřbitov, kostel sv. Jakuba Většího a stará škola z roku 1868. Budova sloužila svému účelu do roku 1980 a v současnosti v ní sídlí ekologicky zaměřené sdružení a na tradici školy navazuje komunitní škola a školka, která preferuje nezávislé vzdělávání. Na Prusinách je nádherný výhled na Přešticko a vrch Vysoká.

Stezka pokračuje polní cestou zpět směrem k Nebílovům. Asi po pětistech metrech dojdete na rozcestí se sloupem Nejsvětější trojice s malou výklenkovou kaplí, která prošla v loňském roce restaurací. Sloup byl postaven v polovině 18. století hrabětem Heřmanem Černínem z Chudenic a když k němu dorazíte, můžete si přečíst o události, která se k jeho vzniku váže.

Náš tip

Naučnou stezku Nebílovy si můžete libovolně prodloužit. Lákají-li vás výhledy, určitě se vydejte na místo zvané „Na Mrtoli“ nedaleko Prusin. Odtud je výhled do širého okolí a jde o zajímavé zpestření výletu.

Nedaleko kaple sv. Barbory se nacházejí dva rybníky jednoduše pojmenované Velký a Dolní. Když ze stezky kousek od kaple sv. Barbory sejdete, brzy se dostanete k rybníkům. Okolo Velkého rybníka vede pěšina a když jej obejdete, můžete se znovu na trasu vrátit. Budete se procházet při pastvinách u lesa a odbočku ocení zejména romantické duše.

Trasa dále pokračuje nádhernou krajinou mezi loukami a lesy. Informační tabule se zde věnují rozmanitosti fauny a flory, ale také minulým událostem, které se k místům váží. Dozvíte se o chatové osadě Čechovka, přejdete Nebílovský potok a u kapličky svaté Barbory ukryté v lesích zjistíte, že voda z pramene, který u „Barborky“ (tak kapli nazývají místní) vyvěrá, byla kdysi zázračná.

Poté se vydáte zpět k Nebílovům, které jsou kromě zámku známé také díky rozlehlým jablečným sadům. Ty uvidíte z polní cesty, když opustíte les a o historii místních sadů se dozvíte na posledním zastavení zvaném Rajč.

Naučná stezka Nebílovy je jednoduchá a potěší všechny věkové kategorie. Pohodovou chůzí se dá zvládnout za 3 hodiny, takže zbývá mnoho prostoru pro návštěvu zámku nebo jiného cíle v okolí.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: