Nadšenec na jižním Plzeňsku staví na vlastním pozemku vyhlídkovou věž
Na vršku zvaném Prant nedaleko Chalup u Zemětic na jižním Plzeňsku vzniká svým způsobem ojedinělá stavba vyhlídkové věže solitérního charakteru. Za projektem věže Štěpánka totiž stojí člověk, který měl možnost svůj pozemek s krásným výhledem do širokého okolí využít k zemědělství nebo stavbě fotovoltaické elektrárny. Ekonomický profit však Petr Štepanovský hodil za hlavu a začal přemýšlet, jak louku využít ve prospěch všech, a tak padla volba na rozhlednu.
Několik let usilovné práce
První obrysy věže, jejíž stavba se v současné době chýlí ke konci, se začaly rýsovat v roce 2012, kdy vzniklo několik skic a návrhů stavby v historizujícím stylu v podobě obranné věže. Stavební povolení bylo získáno o rok později a tehdy začaly první přípravné práce. Věž začala růst v roce 2016, kdy získal Petr Štepanovský cihly od obce a dalších dárců. Na stavbě od té doby pomáhá několik dobrovolníků a finanční podporu nakonec poskytl i Plzeňský kraj a další drobní dárci, kteří přispívali nejen penězi, ale i materiálem. Hrubá stavba byla dokončena v roce 2017.
Rýsující se rozhledna však není jediným zábavným prvkem na louce u Chalup. Vedle stavby vzniklo dětské hřiště, kryté posezení a ohniště. V těsném sousedství věže je pak také možné poznat, jak žili naši dávní předci, a to díky stavbě neolitické polozemnice, která byla postavena z dostupných materiálů v mladší době kamenné.
Vyhlídkový ochoz chce majitel zpřístupnit ještě letos
Vyhlídkový ochoz věže je zatím veřejnosti nepřístupný. To se ale brzy změní. „Dostavba rozhledny se chystá do finiše. Alespoň v nějakém provizorním režimu bych chtěl rozhlednu uvést do provozu do konce roku. Vše závisí na financích a časových možnostech. Pro bezpečný přístup je nutné provést dokončení schodišť, zábradlí a bezpečnostních prvků. Finální venkovní omítky, nátěry, podbití ochozu a terénní práce plánuji provést v příštím roce. Detaily a drobné prvky na rozhledně plánuji vylepšovat průběžně i nadále,“ říká Petr Štepanovský.
Z věže poté návštěvníci uvidí nejen blízké okolí Zemětic a Chalup, ale také velkou část Švihovské vrchoviny s dominantním Srnčím vrchem (535 m. n. m) na jihu. Za jasného počasí je viditelná i část Šumavy a Českého lesa.
Věž Štěpánka je částečně replikou obranné věže. Nese znaky prvotních hraničních opevnění, takzvaných Limes, ale materiály i stavební postupy jsou moderní a nedodržují v zájmu bezpečnosti historické technologie.
Galerie: