Vyhlídka Švábiny. Foto: Plzenoviny.cz

Plzeňské vyhlídky: Parádní pohled na město ze Švábin

Z vyhlídky Švábiny toho při pěkném počasí uvidíte opravdu hodně. Kromě velké části Plzně a okolních vrchů se budete moci potěšit pohledem na daleké kopce Šumavy a Českého lesa. Vrch, na kterém je vyhlídkové místo umístěno, leží v nadmořské výšce 410 metrů nad mořem nedaleko Ústředního hřbitova a obchodního centra na Rokycanské třídě.

Něco málo z historie

Název Švábiny (v některých oficiálních dokumentech také Švabiny) je odvozeninou od vojáků Švábů ze Švábska, což je historická část Německa na území části dnešního Bavorska a části Bádenska-Württemberska. Dnes je Švábsko také jedním ze správních celků Bavorska, ale jeho hranice nejsou identické s historickým územím. Švábové měli nejspíše kdysi v místech s krásným výhledem na plzeňskou kotlinu své ležení a odtud pramení název dnešních Švábin.

Co můžete ze Švábin vidět

Ze Švábin je pohled na Plzeň a její okolí opravdu velkolepý. Uvidíte většinu významných staveb ve městě, od Černic na jihu po rozhlednu Chlum na severu. Jako záchytné body, podle kterých se lze orientovat, mohou sloužit věže – pivovarská vodárenská, věž katedrály sv. Bartoloměje nebo kostel Panny Marie Růžencové na Slovanech. Spatřit zde také můžete většinu velkých plzeňských sídlišť.

Z blízkých kopců je na jihu vidět Val, který protíná tunel Valík, dále kopce Vysoká, Mikulka, Krkavec nebo Chlum. V dálce je z nejvyšších vrcholů dobře identifikovatelná Přimda.

Kudy na vyhlídku

Švábiny se nacházejí v ulici Vyhlídková. Přímo u ochozu je parkoviště, takže není žádný problém se na místo dopravit autem. Zvolíte-li cestu městskou dopravou, nejbližší zastávkou je „Hřbitovní“, kde zastavují trolejbusové linky 11 a 19. Na vyhlídku se bez potíží dostanete i s kočárkem.

Galerie:

Zdroje: J. Hajšman, P. Mazný – Plzeňský místopis; autorský text

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner