Foto: Plzenoviny.cz

Plzeňské vyhlídky: Z Mikulky uvidíte velkou část města i Bolevák

Velká část západočeské metropole se nachází v údolí, které tvoří soutok čtyř řek. Díky tomu se nabízí možnost výhledů na město nejen z rozhleden či jiných vyhlídkových ochozů, ale i z čistě přírodních stanovišť. Připravili jsme malý seriál, který vás takovými místy provede. Protože současná pandemická situace nedovoluje otevření rozhleden, začneme vyhlídkami v přírodě. Dnes se podíváme na vrch Mikulka.

Exkurze do historie

Kopec se ve středověku jmenoval Cambal, později se mu začalo říkat Stráž, což byl ještě v na přelomu 18. a 19. století jeho oficiální název. Lidově se ale od konce 19. století nazýval Mikulka, což je odvozenina z pojmenování Mikulov, a to podle Ing. Jindřicha Mikoleckého, významné plzeňské osobnosti druhé poloviny 19. století.

Jindřich Mikolecký (1837 – 1891) byl blízkým spolupracovníkem Emila Škody, ale do dějin města se zapsal především jako osobnost ovlivňující tehdejší společenský život a nemalou mírou přispěl k rozkvětu Plzně. Zakládal různé spolky a sám zastával významné funkce například v Měšťanské besedě nebo Hlaholu. Pro Plzeň připravil plány pro městský vodovod, podílel se na plánech veřejné tramvajové dopravy či na projektu městské nemocnice.

Tip na výlet: Naučná stezka Zábělá

Po jeho smrti nechal Spolek plzeňských techniků, kterému byl Mikolecký předsedou, postavit kamenný pomník v místě, kde vlastnil pozemky. Ty jeho dědicové věnovali zahrádkářskému spolku, jehož členové vysázeli na kopci borovicový les, který byl vykácen před několika lety. Nový oficiální název Mikulov se pro kopec mezi lidmi neujal a protože se tak dlouho říkalo Mikulka, z lidového označení se stal oficiální název.

Co všechno můžete z Mikulky vidět

Za hezkého počasí je jihozápadním směrem vidět značná část města. Vystoupat můžete na bývalou pozorovatelnu civilní obrany, odkud po levé straně spatříte zříceninu hradu Radyně na stejnojmenném kopci, dále vodárenskou věž plzeňského pivovaru, mrakodrap Bohemia, katedrálu sv. Bartoloměje, kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí a mnoho dalších míst ve městě. Obzor lemuje Švihovská vrchovina.

Dalšími orientačními body jsou kostel Panny Marie Růžencové na Jiráskovo náměstí, komín bývalé papírny na Slovanech nebo výškové paneláky v Heyrovského ulici na Borech. Máte-li dalekohled, určitě si jej vezměte, uvidíte tak mnoho nečekaných detailů. Pro někoho mohou být vadou na kráse dráty elektrického vedení, ale i tak je pohled z Mikulky pěkný.

Opačným směrem se vám naskytne pohled na Zavadilku a část Bolevce. Vydáte-li se dále za kopec, naskytne se vám pěkný pohled na Velký Bolevecký rybník a vrch Chlum. Odpočinout si můžete třeba na lavičce u památníku Jindřicha Mikoletského.

Kudy na vyhlídku

Vrch Mikulka se nachází u Zavadilky nedaleko Fakultní nemocnice Lochotín. Vysoký je 378 metrů nad mořem, ale samotné vyhlídkové stanoviště je o něco níže. Dostat se na kopec a pokochat se výhledem na Plzeň není vůbec těžké. Zvládnete to procházkou, na kole, s kočárkem i autem. Nejbližší zastávka MHD je „Mozartova“ na tramvajové lince číslo 1.

Galerie:

Zdroje: J. Hajšman, P. Mazný – Plzeňský místopis; autorský text

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru