První česká přečerpávací elektrárna slaví 94 let od zahájení provozu
Před 94 lety, 6. prosince 1930, se tehdejší Československo zařadilo mezi světové průkopníky moderní energetiky. U Železné Rudy na Šumavě byla spuštěna první česká přečerpávací elektrárna, která se stala symbolem tehdejšího pokroku.
Elektrárna o výkonu 15, W využívala dvě přírodní vodní plochy – dolní nádrž tvořil luh řeky Úhlavy, zatímco horní nádrž představovalo Černé jezero, největší ledovcové jezero v České republice.
„Tento spolehlivý zdroj bezemisní elektřiny je stále v provozu, ale od roku 1960 už jen jako klasická malá vodní elektrárna. Zdroje schopné ukládat energii ve vodě rostly ve větší míře od 20. let především ve Švýcarsku, Itálii a sousedním Německu,“ přibližuje historii elektrárny Karel Samec mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy.
Na území dnešní České republiky následně vyrostly další přečerpávací elektrárny, například Pastviny (1938), Štěchovice II (1947), Dalešice (1978) a moderní Dlouhé stráně (1996). Dnes, v éře přechodu na bezemisní energetiku, se význam ptěchto elektráren opět dostává do popředí. Jsou totiž schopné efektivně ukládat energii ve vodě a hrají tak zásadní roli při stabilizaci elektrické sítě a podpoře obnovitelných zdrojů.
Šumavská elektrárna z roku 1930 zůstává nejen svědkem technologického pokroku své doby, ale také připomínkou, že i v současnosti energie uložená ve vodě má významné místo v naší energetické budoucnosti.
Místo, o kterém píšeme:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.