Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 7. Regensburg

Pro Západočechy je Bavorsko nejbližším zahraničním krajem, a proto mnoho z nich vyráží do tohoto kulturně bohatého regionu zejména na podzim za nákupy. Proč ale nákup nespojit s malým výletem, během kterého poznáte o něco víc místo, kam vyrážíte. Tentokrát si přiblížíme Regensburg, partnerské město Plzně.

Partnerství mezi Plzní a Regensburgem bylo uzavřeno v roce 1993 a od té doby jsou si tato velikostně i kulturně podobná města stále bližší. O tom svědčí například festival Treffpunkt nebo kulturní akce či zájezdy pořádané pro obyvatele partnerského města.

Stručná historie Regensburgu a jeho vliv na Čechy

Regensburg (česky Řezno) je město ležící na Dunaji. Právě tato řeka ovlivnila celou jeho historii. Na území budoucího velkoměsta se usídlili nejprve Keltové, poté Římané a během stěhování národů Bavoři. Město získalo brzy na významu, protože leželo na důležité obchodní stezce spojující střední a západní Evropu. Ještě větší prestiž městu zajistil kamenný most přes Dunaj postavený v roce 1146. Most se stal bodem, kudy procházel veškerý obchod mezi centrální Evropou a západem. Obyvatelé města bohatli na výběru mýtného a měli také přístup k veškerému zboží, které přes Regensburg procházelo. Pro České země měl most velký význam, protože se stal vzorem pro stavby tuzemských mostů – Juditina a Karlova v Praze a také mostu v Písku.

Není to ale jediné historické spojení s Čechami. Již v roce 845 přijalo 14 českých knížat křesťanství právě v Regensburgu a hned poté spadaly Čechy pod regensburgskou diecézi. V Řezně byl také  korunován Vladislav II. ve 12. století.

Via Carolina jako připomínka středověké dálnice i dob dávno minulých

Kam v Regensburgu vyrazit

Chcete-li poznat historii Regensburgu na vlastní kůži, vyrazte do centra a procházejte se tamními uličkami. Jádro města není nijak veliké, a tak se v něm neztratíte. Z historických památek doporučujeme dóm (chrám sv. Petra) s věží vysokou 85,4 metrů, bránu Porta Pretoria, jejíž základy pamatují Římany nebo kostel sv. Jana, u kterého se nachází pamětní deska připomínající křest českých knížat. V centru města je téměř 900 historických staveb, které lemují hospůdky, stánky s bavorskými klobáskami a pivem. Během adventu zde voní svařák a punč na každém kroku.

Chloubou města je již zmíněný starý kamenný most přes Dunaj, který je podobně jako Karlův most pouze pro pěší. V Regensburgu není koncentrace turistů tak velká jako v Praze, a proto bude vaše procházka po něm klidná a pohodová. Na most navazuje vstupní brána do historického centra.

Nesmíme zapomenout ani na muzea a galerie. V Regensburgu je vyhlášené muzeum s chrámovým pokladem. Navštívit můžete také historickou lékárnu či poštovní muzeum. Dějinám regionu se věnuje Historické muzeum a význam řeky ukazuje Dunajské lodní muzeum.

Kudy do Regensburgu

Cesta z Plzně do Regensburgu je snadná. Zvolíte-li dopravu osobním automobilem a po dálnici, dostanete se do Regensburgu přibližně za 90 minut. V Česku pojedete po D5, která se v Německu změní na A6 a na exitu 70 odbočíte na dálnici A93 směr Mnichov. V Německu jsou zatím dálnice bez poplatku, takže se vám cesta neprodraží. Dobré spoje mezi oběma městy jsou také vlakem nebo autobusem.

První velká bitva o Čechy proběhla mezi germánskými kmeny před více jak 2000 lety

Nákupy a zábava v Regensburgu

Stejně jako každé větší město má i Regensburg velká nákupní centra. Vyhledáte je pod názvy Donau-EinkaufszentrumRegensburg Arcaden. Obě centra můžete využít i k parkování, protože se nachází v těsné blízkosti historického jádra města. Dobře nakoupíte i ve zmiňovaném centru města, kde se kromě častých tradičních trhů nachází i řada moderních obchodů s módou a spotřebním zbožím.

Jedete-li do Bavorska především kvůli nákupům, nezapomeňte, že v Německu jsou obchody v neděli zavřené. V sobotu ale nakoupíte po celý den. A kam vyrážíte do Německa vy? Zanechte nám komentář.

Galerie:

Další díly:
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 1. Cham
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 2. Vohenstrauß
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 3. Waldmünchen
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 4. Furth im Wald
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 5. Zwiesel
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 6. Weiden in der Oberpfalz


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: