Náměstí ve Straubingu. Foto: P. Tysarczyk, CC BY 3.0, Wikimedia

Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 8. Straubing

Východobavorský Straubing (česky Štrubina) leží 40 kilometrů jižně od Chamu a necelých 50 kilometrů východně od Regensburgu. Pro návštěvníky z Česka zůstává neprávem ve stínu právě těchto dvou měst, ale je to škoda. Toto padesátitisícové město na Dunaji překypuje historickými památkami i výjimečnou atmosférou, kterou můžete zakusit snad jen v Bavorsku.

Místo s bohatou historií

Za návštěvu stojí nejen místní obchody, ale především centrum města, kde na první pohled zaujme středověká architektura. Živo zde ale bylo už v dobách před naším letopočtem. V místech budoucího města sídlili Keltové i Římané. Na přelomu 5. a 6. století se na místě, které později vešlo ve známost jako Strupinga, usadili Bavoři. Název Straubing se užívá již od druhé poloviny 14. století.

Ze zajímavých historických událostí lze zmínit vybudování tři kilometry dlouhého umělého kanálu nazvaného Stará Dunaj, který už v roce 1480 vytvořil z části města ostrov. V osmdesátých letech minulého století byla Stará Dunaj rozšířena a převedena na ní byla veškerá nákladní lodní doprava. V roce 1870 zachvátil Straubing velký požár, ale místní město obnovili. Do dějin Německa se město zapsalo krátce po první světové válce, kdy místní obyvatelé mohutně protestovali proti zákazu černých porážek dobytka.

Tip na výlet do Bavorska: Historický park Bärnau-Tachov

Jedno z nejhezčích bavorských měst

Pokud se vypravíte za poznáním tohoto krásného města, začněte na centrálním náměstí, kde můžete vystoupat na 68 metrů vysokou městkou věž, odkud je krásný výhled na město, Dunaj, ale také na Bavorský les. Věž je situována v polovině dlouhého náměstí, které je na západě nazýváno Theresienplatz a na východě Ludwigsplatz. Tam je také hlavní vstup na náměstí zvaný Ludwigstor neboli Ludvíkova brána. Ostatně dochované části městského opevnění patří k vyhledávaným turistickým cílům ve městě, kterých je ale daleko více, například románský kostel sv. Petra, karmelitánský kostel sv. Ducha, bazilika svatého Jakuba či kostel sv. Víta, v němž sídlí vůbec nejstarší a stále existující německé bratrstvo sv. Salvatora.

Kouzlo Straubingu ale netvoří jen jednotlivé pamětihodnosti. Každý historický dům je opečováván s německou preciznosti a s bavorským smyslem pro detail. Centrum města tak dýchá historií, jako by dávné doby neměly nikdy pominout.

Vypravíte-li se z náměstí k Dunaji, cestou nevynechejte návštěvu muzea Gäuboden, kde je k vidění římský poklad a mnoho dalších římských artefaktů. U řeky si můžete prohlédnout místní zámek, kde má aktuálně sídlo finanční úřad.

Lidové slavnosti i jazz

Straubing každý srpen (vyjma pandemických let) ožívá dvojicí zároveň probíhajících festivalů. Gäubodenvolksfest je typickou bavorskou slavností. Po Oktorberfestu jde o druhý největší festival svého druhu a mnoho Němců jej před dokonce před mnichovskou gigiantickou přehlídkou preferuje. Ve Straubingu probíhá tato lidová slavnost přece jen klidněji. Návštěvníci mohou současně navštívit i největší prodejní veletrh v Bavorsku s názvem Ostbayernschau.

Milovníci jazzu pak mohou každý rok navštívit festival Rivertone, který se ve Straubingu koná každý červenec.

Galerie:

Další díly:
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 1. Cham
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 2. Vohenstrauß
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 3. Waldmünchen
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 4. Furth im Wald
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 5. Zwiesel
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 6. Weiden in der Oberpfalz
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 7. Regensburg


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: