Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 6. Weiden in der Oberpfalz

Weiden in der Oberpfalz je se svými více jak 40 tisíci obyvateli největším a zároveň posledním letošním místem, kterému se v našem miniseriálu o německých příhraničních městech věnujeme. Leží asi 35 km od hranic s naší republikou a díky své velikosti je kulturním a obchodním centrem pro široké okolí.

První zmínky o městě pocházejí ze 13. století, ale je pravděpodobné, že na místě, kdy Weiden leží, bylo sídlo již před rokem 1000. K rozmachu města došlo během středověku, protože se nacházelo na křižovatce několika obchodních cest a také nedaleko významné obchodní stezky Via Carolina (o stezce jsme psali zde) spojující Norimberk a Prahu. Weiden měl už v 16. století více jak 2000 obyvatel a jeho význam vzrostl v roce 1863, kdy byl napojen na železnici. Díky tomu zde vzniklo několik významných firem včetně známých porcelánek Bauscher a Seltmann.

Weiden má typické bavorské historické centrum, v němž se mezi horní a dolní branou (Unteres a Oberes Tor) tyčí téměř 500 let staré domy s lomenými štíty. Na náměstí Unterer Markt naleznete turistické informační centrum a renesanční radnici s typickou bavorskou zvonkohrou. Kousek od dolní brány je barokní kostel sv. Michaelaměstské muzeum sídlící ve staré školní budově. Město dříve obklopovaly hrady, ale do současnosti se dochovala pouze malá část. Severně od centra se nachází velký kostel svatého Josefa a jihozápadně je situován rozlehlý městský park s několika kašnami. V letních měsících se v parku koná řada akcí a hudebních představení. Kousek od centra můžete navštívit muzeum keramiky, kde jsou k vidění předměty z pravěku, starého Egypta nebo Orientu. U nádraží je pak muzeum železnice.

Do Weidenu můžete vyrazit i za zábavou do Termálního světa Freizeitzetrum na adrese Raiffeisenstraße 7. Pod jednou střechou je zde vodní svět, wellness oáza a sauny. Hned vedle tohoto komplexu se nachází zimní stadion, takže v několika minutách můžete vyměnit tropy za dobu ledovou a třeba si zabruslit. Více informací v češtině naleznete na adrese www.freizeitzentrum-weiden.de.

Do Weidenu ale určitě míříte i za nákupy. Čechy je nejvyužívanější obchodní zóna na jihu města v ulici Untere Bauscherstrasse, kde je Kaufland, Aldi a DM. Nedaleko je také Edeka. Ve městě je samozřejmě více obchodů, například Lidl, Norma a Netto. Cesta z Plzně je do Weidenu snadná a celkem rychlá. Pojedete po dálnici D5, která se v Německu změní na A6. Na sjezdu 72 pak zamíříte po hlavní silnici B22 přímo do Weidenu. Cestou pojedete kolem zříceniny hradu Leuchtenberg, kde doporučujeme zastávku.

Galerie:

Radnice ve Weidenu

Další díly:
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 1. Cham
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 2. Vohenstrauß
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 3. Waldmünchen
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 4. Furth im Wald
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 5. Zwiesel
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 7. Regensburg