Radnice. Foto: HaSt / CC BY-SA

Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 6. Weiden in der Oberpfalz

Weiden in der Oberpfalz je se svými více jak 40 tisíci obyvateli největším a zároveň posledním letošním místem, kterému se v našem miniseriálu o německých příhraničních městech věnujeme. Leží asi 35 km od hranic s naší republikou a díky své velikosti je kulturním a obchodním centrem pro široké okolí.

Do Weidenu za historií

První zmínky o městě pocházejí ze 13. století, ale je pravděpodobné, že na místě, kdy Weiden leží, bylo sídlo již před rokem 1000. K rozmachu města došlo během středověku, protože se nacházelo na křižovatce několika obchodních cest a také nedaleko významné obchodní stezky Via Carolina spojující Norimberk a Prahu. Weiden měl už v 16. století více jak 2000 obyvatel a jeho význam vzrostl v roce 1863, kdy byl napojen na železnici. Díky tomu zde vzniklo několik významných firem včetně známých porcelánek Bauscher a Seltmann.

Weiden má typické bavorské historické centrum, v němž se mezi horní a dolní branou (Unteres a Oberes Tor) tyčí téměř 500 let staré domy s lomenými štíty. Na náměstí Unterer Markt naleznete turistické informační centrum a renesanční radnici s typickou bavorskou zvonkohrou. Kousek od dolní brány stojí barokní kostel sv. Michaelaměstské muzeum sídlící ve staré školní budově. Město dříve obklopovaly hrady, ale do současnosti se dochovala pouze malá část. Severně od centra se nachází velký kostel svatého Josefa a jihozápadně je situován rozlehlý městský park s několika kašnami. V letních měsících se v parku koná řada akcí a hudebních představení. Kousek od centra můžete navštívit muzeum keramiky, kde jsou k vidění předměty z pravěku, starého Egypta nebo Orientu. U nádraží je pak muzeum železnice.

Tip na výlet a fotky: Naučná stezka Kladská

Do Weidenu za zábavou a nákupy

Do Weidenu můžete vyrazit i za zábavou do Termálního světa na adrese Raiffeisenstraße 7. Pod jednou střechou se zde nachází vodní svět s tobogánem, bazén pro děti, brouzdaliště a také wellness oáza a sauny. Zaplavat venku si můžete v teplé vodě dokonce i v zimě. Webové stránky akvaparku jsou dostupné rovněž v češtině na adrese www.weidener-thermenwelt.de, kde se dozvíte aktuální ceny a otevírací dobu.

Vedle tohoto komplexu se také nachází zimní stadion, takže v několika minutách můžete vyměnit tropy za dobu ledovou a třeba si zabruslit.

Do Weidenu ale určitě míříte i za nákupy. Čechy je nejvyužívanější obchodní zóna na jihu města v ulici Untere Bauscherstrasse, kde můžete nakoupit v Kauflandu, Aldi a DM. Nedaleko je také Edeka. Ve městě se samozřejmě nachází více obchodů, například Lidl, Norma a Netto. Aldi najdete rovněž kousek od Termálního světa. Cesta z Plzně je do Weidenu snadná a celkem rychlá. Pojedete po dálnici D5, která se v Německu změní na A6. Na sjezdu 72 pak zamíříte po hlavní silnici B22 přímo do Weidenu. Cestou pojedete kolem zříceniny hradu Leuchtenberg, kde doporučujeme zastávku.

Galerie:

Další díly:
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 1. Cham
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 2. Vohenstrauß
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 3. Waldmünchen
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 4. Furth im Wald
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 5. Zwiesel
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 7. Regensburg


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru