Zwiesel. Foto: Konrad Lackerbeck / CC BY-SA

Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 5. Zwiesel

Dnes se zastavíme v příhraničním městě Zwiesel (česky Svízel), kam také Západočeši míří nejen za nákupy. Toto zhruba desetitisícové město leží pod kopci v německé části Šumavy a je prvním větším městem za Železnou Rudou.

Historie města Zwiesel

Město je známé díky sklářskému průmyslu, jehož rozvoj umožnila okolní těžba minerálů. Kromě nalezišť křemene se v okolí Zwieselu vyskytuje vzácný minerál Zwieselit. S hledáním cenných kamenů a kovů je pravděpodobně spjat i původ města, protože podle legendy jej založili zlatokopové. První faktické zmínky o kapličce ve Zwieselu pocházejí z roku 1255 a v roce 1280 již bylo město známým překladištěm pro obchod s Čechami. Přelom středověku a novověku město negativně poznamenaly četné požáry, epidemie a války. Vzhledem ke strategické poloze byl Zwiesel několikrát napaden a vypálen. V 15. století došlo k vypálení města dvakrát, z toho jedenkrát Husity. Během třicetileté války se v roce 1633 na městě „vyřádili“ Švédi, v roce 1741 panduři a v roce 1809 bylo zdevastováno českými nájezdníky. Během 19. století došlo ve městě k dalším pěti ničivým požárům.

K důležitým historickým milníkům patří začátek těžby nerostů. S těžbou se začalo již v první polovině 15. století, ale důležitý je až rok 1836, kdy byla založena továrna na výrobu křišťálů a v roce 1872 vznikla ve městě sklářská huť.

Via Carolina jako připomínka středověké dálnice i dob dávno minulých

Za kulturou a památkami

Město má bohatou kulturní tradici. Stojí zde neogotický kostel sv. Mikuláše s 86 metrů vysokou věží. Kostel byl postaven v posledním desetiletý 19. století. Dalším kostelem je rokokový kostel Bergkirche Maria Namen. České návštěvníky jistě potěší socha svatého Jana Nepomuckého, který je vyobrazen společně se sv. Florianem a sv. Sebastianem. Pod historickým centrem se nachází, podobně jako v Plzni, spletitý systém podzemních chodeb. Tato středověká sklepení jsou v současnosti přístupná veřejnosti a často jsou využívána pro různé výstavy.

Zwiesel je pyšný na svůj sklářský průmysl, a tak zde nechybí jeho muzeum nazvané Theresienthal. Toto muzeum naleznete v zámku rodu Poschinger a uvidíte zde rozsáhlou sbírku sklenic a různé skleněné manufaktury. Dále je ve městě obrovské Muzeum lesa, kde je k vidění několik tisíc exponátů týkajících se lesa a dřeva. Také doporučujeme návštěvu muzea místního pivovaru „Dampfbierbrauerei Zwiesel“. Ve městě je také několik galerií a hezký lázeňský park při řece Großer Regen.

Vyrážíme

Z Plzně se do Zwieselu dostanete po hlavním silnici (I/27) přes Klatovy a Železnou Rudu. Cesta vám zabere přibližně 90 minut. Ve městě je řada supermarketů, např. Aldi, Lidl, Rewe nebo Edeka. Z dalších obchodů je ve městě například OBI nebo KiK. Před Vánocemi můžete vyrazit na oblíbený vánoční trh do nedaleké vesnice Schweinhütt. A kam jezdíte do Německa vy?

Galerie:

Další díly:
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 1. Cham
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 2. Vohenstrauß
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 3. Waldmünchen
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 4. Furth im Wald
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 6. Weiden in der Oberpfalz
Spojte nákup v Německu s výletem – Díl 7. Regensburg

Úvodní foto: derivative work: MichaelFrey (talk)Zwiesel_002.jpg: Konrad Lackerbeck [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: