Rozhledna Kvíčovice. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

V Kvíčovicích nedaleko Holýšova mají netradiční rozhlednu

Malebná víska Kvíčovice se nachází asi 2 kilometry od Holýšova. V jejím samotném srdci můžete narazit na menší vyhlídkovou věž, jež se vymyká běžně známým rozhlednám, které zpravidla poskytují pohled do krajiny. V Kvíčovicích je tomu totiž jinak.

Čtyři metry vysoká plošina z roku 2012 je dominantním bodem vyvýšeniny v průměrné výšce asi 378 metrů nad mořem. V její bezprostřední blízkosti najdete menší dětské hřiště nebo veřejné ohniště. Dřevěná stavba pak dětem poslouží jako hrad, čemuž napovídá i umístěná vlajka Kvíčovic. Vidět je především obec a její rybník, který vznikl v místě bývalého lomu.

Ve svahu mezi vyhlídkou a rybníkem se nachází částečně zachovalý objekt lehkého opevnění z roku 1936. Je tak připomínkou nelehké doby, kdy se Kvíčovice na dlouhé roky staly příhraniční obcí. Spatřit lze také místní kapli a budovu bývalé školy.

Samotné Kvíčovice mají celkem dlouhou historii, protože první zmínka o obci pochází z roku 1379. Na dávnou minulost odkazuje i znak, který je rovněž součástí vlajky. Jeho motivem je zvonička místní kapličky, „švédská“ podkova z období třicetileté války – to proto, že místní sedláci údajně našli podkovy koní švédských vojsk, dva drozdi kvíčaly – odtud prý název Kvíčovice. Modrý podklad pak symbolizuje místní rybník a potok protékající obcí.

Děti si na hřišti s hradem přijdou na své, rodiče mohou na chvilku vydechnout na lavičce u ohniště. Cestu do Kvíčovic lze naplánovat jako součást výletu po kraji, navštívit můžete třeba opuštěný kostel sv. Barbory u Všekar nebo Křížový vrch u Stoda.

Galerie:

 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner