Kolonáda. Foto: Simy27, Pixabay

Udělejte si pěkný výlet do Slavkovského lesa. Mariánské Lázně lákají nejen na Zpívající fontánu

Přestože se převážně věnujeme tipům na výlety v Plzeňském kraji, není na škodu zabrousit i jinam. Obzvláště pokud se jedná o Mariánské Lázně ležící za hranicemi kraje, jen coby kamenem dohodil. Krásné městečko obklopené čistým Slavkovským lesem je jako stvořené pro příjemný výlet, ale i relaxační či léčebný pobyt.

Lázně, které si oblíbily významné osobnosti

V místě těžce prostupných lesů a bažin byl už ve 12. století objeven výrazně slaný pramen, který prý dobře fungoval jako projímadlo, avšak k rozvoji lázeňství v místě dnešních Mariánských Lázní došlo až v posledních desetiletích 18. století. Zasloužil se za to Johann Josef Nehr, klášterní lékař z Teplé, který si všiml, že místní pramen podporuje trávení mnichů a podporuje jejich spánek. Ke stavbě prvních lázeňských domů došlo po roce 1900 a nově vznikající město si rychle našlo oblibu i u významných osobností. Navštívili jej například Johan Wolfgang Goethe, Richard Wagner, Sigmund Freud, Thomas Alva Edison, nebo se zde dokonce setkal císař František Josef I. s britským králem Eduardem VII.

Milníkem v moderní historii města je především rozkvět historického lázeňského jádra a jeho zápis na seznam Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy, který byl uskutečněn v roce 2021.

Víte, že?
Mariánské Lázně tvoří nejjižnější cíp takzvaného západočeského lázeňského trojúhelníku, který se ještě sestává z Karlových Varů a Františkových Lázní.

Ochutnejte léčebné prameny

Lázeňství je především o léčebných pramenech. V Mariánských Lázních se jich nachází hned sto. Obsahují oxid uhličitý a minerální soli. V praxi se jich využívá zhruba polovina, přičemž k pitným kúrám je určeno šest z nich – Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův. Mariin, tedy ten, který dal městečku název, je v současné době jen vývěrem plynu a moc nevoní. Pokud do Mariánských Lázní vyrazíte, určitě některý z nich ochutnejte. Jedná se o studené železnaté kyselky typické pro oblast Slavkovského lesa. Chcete-li si malebné městečko užít naplno, využijte ubytování v Mariánských Lázních v některém z mnoha hotelů nebo penzionů.

Mariánské Lázně nejsou jen o Zpívající fontáně

Klenotem Mariánských Lázní je bezesporu Zpívající fontána. Každé její představení je obklopeno návštěvníky. Sledovat ji můžete každý den v lichých hodinách od 7 do 19 hodin, večer ve 21 a 22 hodin se ještě přidávají světelné projekce. Doprovodnou hudbu většinou tvoří Beethoven či Verdi, ale slyšet můžete třeba i Karla Gotta.

Hlavní novobarokní promenáda vede od Křížového pramene ke Zpívající fontáně a lemuje ji nádherné podloubí z let 1888–1889, kde si v klidu můžete vychutnat léčivé prameny i lázeňské oplatky. Přilehlé Sady Václava Skalníka jsou relaxační oázou v srdci městečka se sochami různých umělců. Park v nedávné době prošel citlivou revitalizací, stejně jako Labutí jezírko při Hlavní třídě.

K procházkám lze využít několik naučných a turistických stezek, které nabízejí krásné výhledy na město, ale i do širokého okolí. Zkusit můžete i lanovou dráhu ve Skiareálu Mariánky nebo prohlídku parku Boheminium, který na jednom místě představuje významné stavební a technické památky České republiky v měřítku 1:25. Zájemci také mohou navštívit Městské muzeum v domě, kde pobýval J. W. Goethe.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: