Foto: Matyáš Soukup

Po stopách těžby na Plzeňsku: Bývalý božkovský důl Kristiánov

V dnešní době už ne moc známý zapadlý důl Kristiánov nabízí náhled do historie Božkova.

Pokud nejste z okolí Božkova, je velice pravděpodobné, že jste o dolu nikdy neslyšeli. Nachází se poblíž Bukové, hned vedle Kyzového jezírka. To dříve sloužilo na louhování kyzové břidlice, která se v dole Kristiánov těžila. V minulosti bylo možné dostat se až do dolu, jednalo se však spíše o zábavu pro dobrodruhy než o výlet pro rodinku s dětmi. Do dolu se v dnešní době již nedostanete, ať už se nebojíte jakéhokoliv dobrodružství. Důl je z velké části zavalený včetně vchodu samotného.

„Vždycky jednou za čas to chodí zasypat, aby se tam nikdo nedostal, ale pak přijde zase někdo jiný a vykope to tam,“ sděluje dobrodruh, který v dole před víc jak deseti lety byl. Jeho jméno redakce zná, ale veřejně jej prozradit nechce. „Nejdříve tam byla malá díra jako vstup, pak mříž, kterou někdo uřízl, a pak spousta chodeb a odboček. V částech byl zborcený strop a muselo se tam plazit po břiše. Bylo to tam docela bludiště. Kdysi, pár let zpátky, se tam ztratili nějací kluci a museli je hledat hasiči. V hlubších částech to bylo zatopené a špatně se tam dýchalo,“ sděluje.


Místo, o kterém píšeme:


Pokud byste se sami chtěli na důl podívat (dolem myslíme zavalený vchod a jeho nadzemní okolí), naleznete zde už pouze připomínky těžařské práce. Ale zoufat nemusíte, protože procházka je to i tak příjemná a dnes v podstatě vhodná i pro rodiny s dětmi. Cestou k dolu na vás čeká krásný výhled na Plzeň a ani nebudete ochuzeni o již zmiňované Kyzové jezírko a potok, který skrz ně vede. Pokud by vám tato malá vycházka nestačila, je možné dojít na koterovskou vyhlídku, odkud je výhled na Plzeň ještě o něco nádhernější než z Bukové.

Co se týče historie místa, začalo se zde těžit v roce 1826 a dolovala se zde hlavně kyzová břidlice, která se netypicky zpracovávala primárně na síru. Kromě kyzové břidlice se zde také těžila modrá a zelená skalice. V Kristiánově dole se přestalo těžit po roce 1884. Přestože budovy, ve kterých se nerosty zpracovávaly, již neexistují, v Bukové stojí dodnes dům, jenž sloužil jako ubytování pro těžaře. Jedná se o jedinou dochovanou budovu z důlního areálu.

Galerie:

Zdroj: Doly Kristiánov v Plzni-Božkově a Svatý Vít v Chrástu u Plzně: Archeologický příspěvek k počátkům chemického průmyslu v západních Čechách – Petr Bauer

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:
avatar
Matyáš Soukup

Studuje žurnalistiku na FF UPOL. Psaní jej baví již od střední školy, kde se začal věnovat poezii.


Matyáš Soukup

Studuje žurnalistiku na FF UPOL. Psaní jej baví již od střední školy, kde se začal věnovat poezii.

Tipy z kalendáře akcí: