Planá. Foto: Plzenoviny.cz

Planá. Město jako dělané pro pohodový výlet

Planá je městem na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje a tak trochu leží ve stínu svého slavnějšího souseda, kterým jsou Mariánské Lázně. Poznáváte-li rádi krásy Česka, určitě byste neměli toto pětapůltisícové malebné městečko vynechat. Procházka po Plané vám zabere sotva jedno odpoledne, a tak výlet můžete spojit s návštěvou již zmiňovaných lázní.

Historie Plané je plná pověstí

Planá patří k nejstarším osídleným místům v Čechách. Podle archeologických průzkumů zde lidé žili již v 9. století. Jedna z plánských pověstí pak vypráví o rytíři Bohušovi, který byl mimochodem jedním z českých lechů pokřtěných v Regensburgu v roce 845. Ten nechal nedaleko nynější Plané vybudovat Hrádek. Místo se mu údajně při lovu tak zalíbilo, že se na něj chtěl stále vracet. Hrádek dnes již sice nestojí, ale místu se stále říká Bohušův vrch. V současné době se zde nachází rozhledna, ze které je krásně vidět na historické centrum Plané, ale i do Německa a na Přimdu.

Vrch se však v minulosti proslavit i neblaze. Planá měla ve středověku hrdelní právo a na kopci se popravovalo. Proto se také někdy můžeme setkat s názvem Šibeniční vrch. Jedna z pověstí vypráví o tom, jak kdosi v roce 1615 ukradl z vrchu krásnou dřevěnou šibenici i s nebožtíkem. Vrchnost pak nechala postavit novou, takzvanou trojnožku s kamennými pilíři a zařízení pak sloužilo až do zrušení hrdelního soudu v roce 1765.

Místa poprav dnes poznáme už jen podle názvu. Šibeniční vrchy Horšovský Týn a Stod

V Plané rovněž žila četná židovská komunita. Ta byla na konci 17. století z města vypovězena hraběnkou Marií Maxmiliánou Terezií ze Sinzendorfu. Z této doby se ale zachoval židovský hřbitov. Židé se postupně do Plané vraceli a na konci 19. století jich zde žilo kolem 130.

Co vás čeká v současné Plané

Vaše kroky nesmí vynechat krásné historické náměstí svobody s barokním morovým sloupem z roku 1712. Na jeho vrcholu je socha sv. Jana Nepomuckého a pod ním sv. Šebestián jako ochránce proti moru, sv. Barbora jako patronka horníků a ochránce před požáry sv. Florián. Na náměstí rovněž narazíte na památník věnovaný americké armádě, která 5. května 1945 Planou osvobodila.

Kousek od náměstí se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie s Galerií ve věži. Kostel pochází ze 13. století a je dominantou Plané především díky 48 metrům vysoké věži. Ta současná ale byla postavena až v roce 1904. Původní dvě věže zanikly během historie – jižní za třicetileté války a severní v roce 1902 kvůli špatné statice. Kolem kostela uvidíte zbytky městské hradby ze 14. století a náhrobní kameny slavných osobností Plané, jež se dochovaly z původního plánského hřbitova. Vně kostela se pak nachází šlikovská hrobka, v níž mají být i ostatky Ondřeje Šlika, popraveného dne 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.

Zřícenina hradu Švamberk na magickém kopci Krasíkov slouží jako vyhlídka i připomínka kruté třicetileté války

Od kostela Nanebevzetí Panny Marie to je pak už jen kousek k Hornickému muzeu Planá. Půjdete okolo školy lokalitou na Valech, jež je vlastně parkem na úbočí kopce, na kterém se nachází historická část města. Planá je ale také městem rybníků. Na jejím území se jich nachází hned několik. Odpočinout v parku si můžete například u Městského rybníka. Vodstvem v Plané vás provede Naučná stezka „Voda pro život v Plané.“

Rovněž nesmíme zapomenout na místní zámek. Ten je ale v tak zuboženém stavu, že jeho návštěva není možná. Neudržovaný zámek, který je sice kulturní památkou, zachvátil v roce 2017 požár a jeho osud je nejasný. Proto raději zajděte na rozhlednu Bohušův vrch nad Planou, kterou zmiňujeme výše v článku. Naskytne se vám královský výhled do okolí a na město si odnesete hezkou vzpomínku.

Co je pro návštěvníky Plané skvělé, jsou všudypřítomné informační tabule. Dozvíte se tak mnohé z historie i současnosti tohoto sympatického města.

Galerie:

 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru