Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Poznáváme Plzeň: Prameny na Roudné

I městský prostor poskytuje malebná zákoutí, která jsou mnohdy pro samotné obyvatele neznámá. Jedním z takových míst jsou Prameny na Roudné. Přestože se prameny nacházejí téměř v srdci města, jejich kouzlo bylo dlouhé roky přehlíženo, až skoro zanikly. Přitom však jejich historie sahá až do pravěku.

Historie Pramenů na Roudné

První písemné zmínky o pramenech sice pocházejí z 15. století, ale první stopy po lidském osídlení v okolí byly nalezeny již z doby pozdního paleolitu a mezolitu (5500 – 9000 př. n. l.). Ve středověku se okolo pramenů utvořily dvě důležitá sídla – kostel Všech svatých a tvrz Kunčin hrádek. Studánky byly využívány jako zdroj pitné vody a později jako součást městského vodohospodářského systému. Největšího významu nabyly na konci 18. století, kdy byl vytvořen unikátní gravitační vodovod, kterým voda z pramenů zásobovala centrum Plzně až do roku 1919 pouze díky gravitaci. Jedinečnost vodovodu spočívala v tom, že vedl skrz kopec pod kostelem Všech svatých a vody z pramenné pánve, která leží jižně od dnešní FN Lochotín, napájely deset kašen ve městě.

Nedaleko studánek také ležela dnes zaniklá dělnická kolonie Amerika. Její existenci ukončilo bombardování za 2. světové války a k úplnému odstranění ruin po původních stavbách došlo v 70. letech minulého století při výstavbě Fakultní nemocnice Lochotín. Ta změnila ráz okolní krajiny a pramenům tak poskytla novou příležitost k jejich využívání. Od nemocnice vedla k pramenům pěšina a pacienti tak mohli v příjemném prostředí klidně odpočívat. Místo ale začalo časem chátrat a zarůstat.

Poznáváme Plzeň: Selská náves v Černicích

Prameny v současnosti

V současné době se o místo starají spolky z Roudné, spolek Pěstuj Prostor, jehož aktivity podporuje Městský obvod 1. Studánky se také staly součástí Festivalu světla BLIK BLIK, kdy se jejich okolí proměnilo v magický les. Téměř zaniklý Kunčin pramen byl obnoven a zbylé dvě jímky jsou ve stabilizovaném stavu. Voda ze dvou studánek napájí malý potůček a pod listnatými stromy je tak vytvořeno malebné zákoutí, kde je i v horkých letních dnech příjemně. Lidé z okolí nebo pacienti z nemocnice místo využívají k relaxaci a procházkám. Voda z pramenů není pitná ani po převaření, ale to nic nemění na místě, jehož genius loci stojí za to poznat.

Na jedné z cihlových studánek je nainstalovaná tabule, na které se dozvíte více informací o zaniklé osadě Amerika a uvidíte historické fotografie. Více už dotváří sama příroda.

Kudy k Pramenům na Roudné

K pramenům se dostanete pohodlně z autobusové zastávky Zadní Roudná ulicemi Pramenní a Na Hrádku. Jdete-li od kostela Všech svatých, stačí sejít kopec směrem k nemocnici a prameny určitě neminete.

Další zajímavou možností je procházka od tramvajové zastávky Pod Záhorskem. Vydáte se od čerpací stanice směrem k bytovým domům v ulici Bolevecká, poté vyjdete schody do ulice Pod Záhorskem. Dále budete pokračovat pěšinou do kopce, až narazíte na garáže v ulici Pod Všemi svatými. Touto ulicí dojdete ke kostelu a odtud sejdete z kopce do ulice na Hrádku. Cíl pak nemůžete minout.

Galerie:

Zdroje: estudánky.cz, informační tabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru