Geopunkturní kameny u Vstiše na jižním Plzeňsku dávají planetě zprávu o vzácnosti vody
Plzeňský kraj láká na desítky známých turistických cílů. Magnetem pro návštěvníky kraje je pivovar, který přitahuje především milovníky zlatavého moku z celého světa. Rovněž věž plzeňské katedrály svatého Bartoloměje uchvacuje svojí nádherou i výškou. V okolí západočeské metropole se však také nalézá celá řada větších či menších památek a zajímavostí. Dnes se vydáme na malebné jižní Plzeňsko mezi kameny českého Stonehenge.
Pojedete-li z městečka Dobřany, které je známé především díky psychiatrické léčebně, po silnici třetí třídy k obci Vstiš, naskytne se vám po obou stranách zvláštní pohled na zpříma stojící kameny. Při jejich bližším prozkoumání člověk zjistí, že jejich umístění není nahodilé.
Hlavní útvar tvoří takzvaný geopunkturní kruh, který v září 2016 zhotovila mezinárodní skupina umělců na popud majitele pozemku, pana Bernada Lainka. Umělecké dílo je věnováno vodě a na každém kameni je vytesaný kosmogram. Podle geomantů, kteří stojí za podobnými projekty, může člověk tyto zpříma stojící kameny vnímat jako akupunkturní jehly, které propojují lidstvo se Zemí. Kameny u Vstiše mají dávat planetě zprávu o drahocennosti vody pro nás.
Geopunkturní kruh u Vstiše je ale pouze součástí daleko většího mezinárodní projektu, který vzniká na různých místech naším planety. Kruhy se nacházení i v dalších lokalitách v Česku, Chorvastku, Belgii, Slovinsku, Rakousku, Portugalsku Kanadě, USA a na Kanárských ostrovech. Jejich posláním je vytváření hlubšího vztahu s planetou. Kosmogramy vytesané na kamenech slouží jako prostředek komunikace mezi Zemí a člověkem. Každý sloup ve Vstiši vypovídá o jednom atributu vody, díky níž je umožněn život na Zemi. Autorem projektu geopunkturních kruhů je Marek Pogačnik, který byl organizací UNESCO oceněn jako umělec za mír.
Místo samo o sobě působí magicky. Odkazuje na veledíla dávných předků a zároveň poskytuje klidné posezení v krásné krajině nedaleko Plzně. U kamenů se často zastavují cyklisté i motoristé, kteří kolem projíždějí. Můžete se zde jen na chvíli zdržet, stejně tak pobýt několik hodin a kameny vás možná donutí zapřemýšlet o vztahu člověka a Země. Lidé bez planety být nemohou, planeta bez lidstva ano.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.