Tip na výlet: Od Špičáckého sedla k Černému jezeru a Bílé strži
Zveme vás na rodinný výlet Šumavskými lesy. Procházka, kterou vám popíšeme, se dá zvládnout s kočárkem a cestou kromě krásných lesů narazíte na bublavé potůčky, skály, překonáte hranici 1 000 metrů nad mořem, objevíte kouzlo největšího českého jezera a dojdete až k divokým vodopádům.
Cestou k Černému jezeru
První část procházky je dlouhá 4 kilometry. Start je na parkovišti u hotelu na Špičáckém sedle, kam se dostanete autem (zde musíte platit parkování 25 Kč/h) nebo autobusem ze Železné Rudy. Od parkoviště půjdete do lesa po žluté turistické značce (Jezerní okruh). Mezi stromy vede pohodlná asfaltová cesta. Asi po jednom kilometru dojdete k prvnímu z mnoha odpočívadel, u kterého je pamětní deska připomínající českého vědce a železnorudského rodáka J. M. Komárka.
V polovině cesty k Černému jezeru narazíte na příjemné místo k posezení u Pramene Svobody, vedle kterého divoce protéká jeden z mnoha potoků povodí Úhlavy. Nad odpočívadlem ční vrcholek Plzeňské skály. Posledním zajímavým místem během cesty k jezeru je skalní ostroh Boží skalka, na němž jsou umístěna obnovená Boží muka s Ježíšem a Pannou Marií. Podle pověsti místem procházel sám Ježíš a právě pod skalou odpočíval. Také zde údajně byla kaplička.
Černé jezero
Jezero leží v chráněné oblasti ve výšce 1 008 m. n. m. a je přístupné pouze z jedné strany. Vstup do jeho vod je zakázaný. Jedná se nejen o největší jezero na území ČR, Černé jezero je také díky hloubce 39,8 m nejhlubším jezerem u nás. Jeho velikost překonávají pouze vodní díla vytvořená člověkem.
Jezero i jeho okolí je unikátním ekosystémem s chráněnými druhy rostlin a živočichů. Vzácná je zejména Šídlatka jezerní, která roste pod hladinou a je citlivá na čistotu vody. Pozoruhodné jsou také skalní stěny pod Jezerní horou (1 343 m. n. m.), které jsou stejně strmé i pod hladinou. Právě pod těmito stěnami jsou vody nejhlubší, a to díky působení ledovce během poslední doby ledové. Obrovské masy ledu vytvořily prohlubeň ve skalní stěně a když se asi před 11 000 lety začalo oteplovat, ledovec ustoupil a ve vzniklém korytě se začala hromadit voda zadržovaná morénou a také voda ze srážek. Okolo jezera se postupem času vytvořil prales.
U břehu se také nachází malá elektrárna. Hydroenergetický potenciál jezera byl využit stavbou přečerpávací vodní elektrárny v roce 1930. Stavba trvala 21 měsíců a podílelo se na ní 300 dělníků.
O Černém jezeře se traduje pověst o třech mužích, kteří chtěli dokázat, že jezero není bezedné. Připravili si dlouhý provaz, ale měřením na dno nedosáhli. Když byli uprostřed vodní plochy, hladina kolem nich začala vřít, otevřela se a bylo vidět strašlivé dno, ze kterého se ozývalo: „Když mě změříš, tak tě pohltím.“ Muži rychle odplavali ke břehu. Další báchorku, která vešla ve známost jako akce Neptun, vymyslel komunistický režim v roce 1964. Šlo o zinscenovaný nález nacistických dokumentů na dně jezera. Dokumenty měli znejistit západní politiky obviněním, že ve vysokých funkcích v Německu a Rakousku setrvávají lidé s nacistickou minulostí. Diskreditace se do jisté míry povedla. Falešný nález vedl k mnoha rezignacím i sebevraždám na západní straně hranice. Pravda o falzifikaci vyšla najevo až po roce 1968.
Stezkou k vodopádu Bílá strž
Tento přírodní útvar se nalézá necelé 4 kilometry od Černého jezera. Půjdete po červené turistické značce, až dojdete k vyhlídkovému místu, ze kterého tento největší vodopád na české straně Šumavy uvidíte. Samotná vodní kaskáda měří 13 metrů a největší vodopád je 7 metrů vysoký.
Kompletní délka popsané procházky je 15 km. S menšími výletníky je dostačující trasa k Černému jezeru a zpět. Pokud se ale cítíte ještě na víc, určitě se vydejte po Jezerním okruhu i k nedalekému Čertovu jezeru.
Galerie:
Podívejte se i na naše další tipy na výlety.