Ilustrační obrázek. Zdroj: Copilot AI

Partnerská města Plzně najdete „za humny“ i na jiných kontinentech

Partnerská města představují významný nástroj mezinárodní spolupráce mezi městy napříč různými zeměmi a kulturami. Plzeň, čtvrté největší město České republiky, má v současnosti několik takových partnerů, se kterými udržuje vzájemné vztahy. Tato města se nacházejí na různých kontinentech a každé z nich přináší do partnerství svou jedinečnou historii, kulturu a zkušenosti. Nejintenzivnější přeshraniční spolupráce probíhá s bavorským Regensburgem.

Evropští partneři

Města Plzeň a Regensburg navázala spolupráci již v roce 1993. Sdílí spolu nejen geografickou blízkost, ale i podobnou kulturní tradici. Obě města si vyměňují zkušenosti v oblasti kultury, vzdělávání a obchodu. Nejviditelnější společnou akcí bývá festival Treffpunkt. Do Regensburgu to také máme z Plzně nejblíže. Pohodlně a bez přestupů se tam na výlet dostaneme vlakem, autobusem nebo rychle po dálnici, která je navíc v Německu bez poplatků.

Dalším z blízkých sousedů je slovenská Žilina, s níž byla navázána spolupráce v roce 2003. Toto partnerství je součástí širší spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem, která je postavena na blízkých historických, kulturních a jazykových vazbách mezi oběma národy. Spolupráce mezi Plzní a Žilinou se zaměřuje na kulturní výměny, vzdělávání, sportovní akce a sdílení zkušeností v oblasti městského rozvoje. Žilina se nachází nedaleko hranic s Českem. Z Plzně lze využít vlakové spojení, přičemž cesta s přestupem v Praze trvá 6 až 7 hodin. Autem je cesta v ideálních podmínkách o hodinu rychlejší, jen pozor pokud pojedete za hranicemi po dálnici, budete potřebovat slovenskou e-známku.

Poznejte speciality plzeňské kuchyně

Významné partnerské město je také francouzské město Limoges, se kterým Plzeň spolupracuje od roku 1987, přičemž dohoda o partnerství byla podepsána už v roce 1966. Politická situace ale městům moc možností spolupráce nedávala. Současné partnerství s Limoges je založeno především na kulturní výměně a sdílení zkušeností v oblasti vzdělávání a umění. Obě města se pravidelně účastní společných kulturních a vzdělávacích projektů.

Významného partnera představuje i belgické město Liège. Po osvobození Plzně v roce 1945 přišli představitelé 17. střeleckého pluku, který byl součástí americké armády, s návrhem na vytvoření partnerských vztahů, protože z Plzně pocházeli zakladatelé tohoto pluku. První kontakty mezi oběma městy byly navázány v roce 1947 a trvaly až do roku 1965, kdy byla v Plzni oficiálně podepsána dohoda o partnerství. Po roce 1989 se členové 17. střeleckého pluku začali pravidelně účastnit oslav osvobození Plzně a konce druhé světové války. Belgickým veteránům se navíc podařilo obnovit vzájemné vztahy tím, že založili literární soutěž Cena Jana Palacha určenou pro frankofonní studenty.

Plzeň také spolupracuje se švýcarským Winterthurem. Partnerství bylo oficiálně uzavřeno v roce 1994, ale už v roce 1989 si vedení alpského města západočeskou metropoli vybralo ke spolupráci. „Prezident Winterthuru nabídl Plzni pomoc v polistopadovém období, v začátcích zrodu nové struktury samosprávy města. V průběhu let se vyvinula velmi aktivní spolupráce mezi odborníky jednotlivých odborů magistrátů, například v oblasti financování a rozpočtu, školství, v oblasti sociální práce a pracovních úřadů. Předmětem oboustranných odborných diskusí bylo i řešení otázek spojených s drogovou prevencí a městskou policií.“ popisuje start partnerství oficiální web města Plzně. Zároveň probíhala významná spolupráce v oblasti kultury.


Galerie:


Plzeň má partnery v Japonsku i USA

Plzeň má také partnerská města mimo Evropu. Například v Japonsku navázala už v roce 1990 spolupráci s městem Takasaki. Partnerství je zaměřeno především na podporu kulturního dialogu mezi Východem a Západem, kdy se obě města snaží obohacovat své kulturní a vzdělávací aktivity prostřednictvím vzájemných výměn. Takasaki rovněž několikrát přispělo do humanitárních sbírek pořádaných Plzní.

Dalším zajímavým partnerským městem je Birmingham v americké Alabamě. Birmingham, který je co do počtu obyvatel podobný Plzni, se od roku 2005 se svým českým partnerem snaží posilovat vzájemné obchodní a akademické vazby, což je pro obě města přínosné, zejména s ohledem na rozvoj nových technologií a inovací.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: