Tip na výlet: Hrad a zámek Klenová

Na půli cesty mezi Klatovy a Nýrskem se nachází rozsáhlá zřícenina středověkého hradu Klenová, která se tyčí na stejnojmenném kopci u Janovic nad Úhlavou. K hradu byl v 19. století přistavěn novogotický zámek. Při hezkém počasí je odtud vidět na krásné šumavské kopce. A právě sem vás zveme na výlet.


Historie Klenové

O tom, že jde o velmi starou stavbu, svědčí první zmínka, která pochází z roku 1287. Tehdy vedla důležitá obchodní stezka do Bavorska právě místy, kde hrad stojí a páni z Klenové přispívali k bezpečnosti této důležité trasy. Hrad byl rozšiřován až do 16. století, kdy se zde také narodil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, diplomat, cestovatel, spisovatel a hudebník. V 17. století je hrad opuštěn a chátrá. Místo znovu ožívá až v 19. století, kdy byl ke zřícenině přistavěn zámek a v jeho okolí vzniklo několik hospodářských staveb. Komplex byl majetkem státu a nyní jej spravuje Galerie Klatovy.

Hrad, zámek, galerie, kaple a výhled

Na Klenové je toho k vidění opravdu hodně. Kromě hlavních “atrakcí”, tedy hradu a zámku se můžete kulturně obohatit návštěvou stálé expozice v přízemí zámku, která je věnována hlavně českému modernímu umění, ale vidět můžete i historický nábytek a další artefakty. V prostorách hradu či sýpky se pak konají různé dočasné výstavy. Moderní umění v podobě sochařským výtvorů pak můžete obdivovat na sochařské stezce, která vede lesem okolo hradu a zámku.

K velkým zajímavostem Klenové patří tzv. “Stadionská kaple“. Ta byla vybudována Eduardem Stadionem v roce 1837 a její interiér se bez jakékoliv úpravy dochoval až do dnešních dnů. Hrad také láká vyhlídkou. Při pěkném počasí je vidět na Šumavu, ale hezké jsou i výhledy do blízkého okolí. Odpočinout si můžete mezi hradbami hradu nebo v zámecké restauraci nazvané podle slavného rodáka z Klenové Kryštofa Haranta.

Klenová je otevřena od dubna do října od úterý do neděle a o letních prázdninách i v pondělí. Vstup je 80 Kč (zlevněné vstupné je 40 Kč) a vstupenka je platná také pro jednu návštěvu Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech.

Kudy na Klenovou

Nejjednodušší je doprava vlastím vozem. Jedete-li od Klatov, využijte silnici 191 směrem na Nýrsko a v Janovicích nad Úhlavou odbočte na Klenovou. Hrad se Zámkem jsou od Janovic vzdáleny pouhý kilometr. Pod komplexem pohodlně zaparkujete. Možná je doprava i autobusem, a to přímo do obce Klenová, nebo do Janovic nad Úhlavou odkud se dá bez potíží dojít pěšky.

 

Na Klatovsku je plno dalších zajímavých míst, kam se dá vyrazit na výlet. Náš další tip vás zavede na rozhlednu Bolfánek a do Americké zahrady.

galavečer hvězd v plzni


galavečer hvězd v plzni