Kostel sv. Barbory. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny

Kostel sv. Barbory nedaleko Všekar. Zapomenuté místo s tajuplnou atmosférou

Kostel svaté Barbory nedaleko Všekar u Holýšova na jižním Plzeňsku dnes osaměle stojí na pomezí lesa a pole. Nádherný výhled na údolí Radbuzy i vzdálené vrcholky Švihovské vrchoviny a Českého lesa vytváří neopakovatelné genius loci tohoto poutního místa. Minulost zde ale nebyla tak tichá a okolí kostela se hemžilo životem.

Historie spjatá s hornictvím

V 16. století stávala v místech hornická osada. Dolovalo se zde stříbro, cín a olovo. Právě svatá Barbora je patronkou mužů, kteří náročně pracovali v podzemí a dobývali rudy, a tak v letech 1717 – 1724 nechal hrabě Adam Trautmannsdorf z horšovskotýnského panství postavit kostel nesoucí její jméno.

Strop barokní stavby byl v roce 1767 vyzdoben malbami ze života světice, které vytvořil Antonín Kraus z Horšovského Týna. Ty se bohužel do dnešních dní nedochovaly, stejně jako zmizela okolní osada se školou a přilehlou hájovnou. Kostel byl už během reforem Josefa II. zrušen, ale místní jej i nadále využívali, přestože k pravidelným bohoslužbám nedocházelo.

Torzo kostela z Troškovy pohádky láká svojí tajemnou atmosférou

Těžké časy druhé světové války se podepsaly na kostele svaté Barbory. Ten se stal součástí Velkoněmecké říše. Poté jej ke konci války využívaly polské vojenské brigády. Na přelomu 40. a 50. let minulého století se u kostela konaly všekarské jarní poutě a poslední bohoslužba proběhla zřejmě v roce 1954.

Čtyři desítky let komunistické vlády se na osudu stavby, stejně jako mnohých dalších, krutě podepsaly. Kostel byl neudržován a armáda jej využívala i jako cvičiště. Po roce 1968 byla na věži zřízena pozorovatelna sloužící sovětským vojákům střežícím západní hranici.

Ani devadesátá léta nebyla ke kostelu dvakrát přívětivá. Sice se v letech 1992 – 1993 povedlo opravit zdevastovanou střechu, ale místo se stalo vyhledávaným cílem zlodějů kovu a vandalů. Až nové milénium bylo k místu přívětivější, kostel je od roku 2008 zapsán jako kulturní nemovitá památka a obec Všekary plánuje jeho záchranu.

Těžbu ukončila hospodářská krize

Dobývání rud v místě probíhalo do roku 1929. Tehdy svět zasáhla hospodářská krize a Belgická akciová společnost, která důl jako poslední provozovala, ukončila provoz. Zbytky po těžní věži se nacházejí zhruba 200 metrů západně od kostela, další stopy po těžbě zavál čas.

Tip na výlet

Místo je dnes příjemnou krajinnou dominantou s panoramatickým výhledem. Jižním směrem lze spatřit Český les, na východě Radyni. Okolo kostela vede zelená turistická trasa spojující Horšovský Týn a Všekary a také cyklostezka. Do kostela je vstup zakázán, ale zastavte se na okolním prostranství a přečtěte si informační tabule. Dýchne na vás doba minulá. Jen na takových místech totiž lze plně chápat pomíjivost času.

Galerie:

Další tipy na výlety v Plzeňském kraji najdete v mapě výletů.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: