Mléčná dráha. Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Manětínská oblast tmavé oblohy. Jedno z posledních míst, kde je noční nebe autentické

Zažít temnou noc a pozorovat tisíce hvězd pouhým okem je stále těžší. Umělé osvětlení měst a obcí často směřuje i do míst, kde nejenže světlo být nemusí, ale dokonce je nežádoucí. Prakticky celé Česko je noc co noc zahaleno světelným smogem zakrývajícím krásu noční oblohy se stříbřitým pásem Mléčné dráhy. Existují však výjimky. Spatřit noční oblohu tak, jak ji znali naši předci, můžete v pohraničních horských pásmech. Zde však platí přísná omezení vyplývající z titulu ochrany přírody, proto doporučujeme noční návštěvu Manětínské oblasti tmavé oblohy na severním Plzeňsku.

U Manětína můžete zažít tmu jako naši předci

Manětínská oblast tmavé oblohy je skutečnou raritou na našem území. Řídce osídlený kraj venkovského rázu je minimálně zasažen světelným smogem z blízkých měst, a tak poskytuje velmi dobré podmínky pro pozorování noční oblohy. Stačí k tomu oči nebo třeba myslivecký dalekohled. Ideální podmínky pak nastávají za jasné bezměsíčné noci. Pro pozorovatele, kteří se rozhodnou pro sledování noční oblohy, je v oblasti připraveno několik stanovišť, na Umíři je dokonce možné bivakovat pod přístřeškem. Temnou oblohu lze ale dobře zkoumat z jakéhokoliv místa oblasti. Ideálním časem pro pozorování je léto a podzim, kdy je Mléčná dráha dobře viditelná. Naopak na jaře zůstává skryta.

Na tmavé obloze v okolí Manětína můžete sledovat až 2 000 hvězd. To je desetkrát více než ve městě. Pouhým okem lze obdivovat Mléčnou dráhu, což je viditelné rameno naší Galaxie obsahující milióny hvězd, které splývají v stříbřitý pás klenoucí se oblohou. Krásně jsou vidět souhvězdí, pomalu pohybující se planety, padající Perseidy v srpnu, Geminidy v prosinci nebo Lyridy v dubnu.

Manětínská oblast tmavé oblohy se nachází na rozhraní Plzeňského a Karlovarského kraje a rozkládá se na zhruba na 346 km2 na území deseti obcí, které se drží zásad šetrného nočního osvětlení. Klíčovým faktorem zde není jen nízká hustota osídlení, ale také vzdálenost od krajských měst i dalších větších sídel. Noční obloha je zde autentická, ve městě se takový pohled nemůže nikdy naskytnout.

Proč je tma důležitá?

Tma i noční ticho. To jsou faktory, které jsou životně důležité pro živočichy, kteří během miliónů let navykli na pravidelný cyklus dne a noci. Mnoho z nich se naučilo tmě přizpůsobit, lovit v ní i migrovat. Světelný smog a ruch jim neprospívá a narušuje jejich přirozené aktivity. Tmu ale potřebují i rostliny k regeneraci a v neposlední řadě i lidé. Ve tmě celý organismus lépe odpočívá a nabírá síly na další den. Tma seřizuje takzvané vnitřní hodiny a napomáhá k psychické pohodě. Neuvážené osvětlení tyto procesy narušuje a škodí prakticky všem živým organismům.

Příliš světla také může vést k nedostatku spánku, což způsobuje další zdravotní obtíže. Během spánku se tvoří hormon melatolin, jehož správná hladina koriguje biorytmus spánku a bdění a zároveň chrání organismus před některými druhy rakoviny. Vědci ale mají podezření i na riziko vzniku dalších civilizačních chorob v důsledku nedostatku tohoto hormonu.

Galerie:

 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru