reklamní prostor
Pohled na oblohu v Tibetu. Zdroj: Pixabay

V zajetí světelného smogu a bez hvězdné oblohy. Není to zdravé, ale částečně si můžete pomoci sami

Nekonečná tma a obloha posetá miriádou hvězd. Takové byly noci pro naše předky. V současné době se takový pohled většině lidí na světě nikdy nepodaří spatřit. Tma, která nás všechny v nocích obklopuje, je ve skutečnosti pouhou hrou na skutečnou přírodní tmu. Ta se v České republice už vůbec nevyskytuje a podobně je na tom velká část světa. Obyvatelé vyspělých zemí jsou v 99 % vystavováni nežádoucímu světlu, které škodí lidské psychice, zvířatům i rostlinám.

reklamní prostor
reklamní prostor

Česko pod závojem světelného smogu

Umělý jas z měst a obcí se line do širokého okolí. Dokonce ani odlehlé části republiky nezůstaly světelnému znečištění ušetřeny. Pokud byste chtěli zažít skutečnou přírodní tmu, musíte se vydat do Alp nebo do Tater, v Česku se k ní přiblížíte pouze na Šumavě, v Jizerských horách, Beskydech, případně v dalších menších oblastech republiky. Naopak nejhůře jsou na tom centra velkých měst. Pohled, který by se alespoň trochu přibližoval opravdu temné noční obloze, není možný v Praze, Plzni, Brně ani na Ostravsku.

evropa
Evropa v noci. Červené plochy znamenají nejvíce umělého svitu. Černých oblastí s přírodní tmou je opravdu málo. Zdroj: ScienceAdvances

Světlo ovlivňuje lidské i zvířecí životy

Problematika světelného smogu není důležitá jen v estetické rovině. Daleko závažnější roli na lidské zdraví, hraje nadbytečné světlo, a to především na rozvoj takzvaných civilizačních chorob. Neefektivní hospodaření se světlem z venkovního osvětlení, nevhodné osvětlení domácnosti, či špatné nastavení jasu displeje vede k poruchám spánku, depresím a hormonálním problémům. Organismus je od pradávna nastaven na rytmus den/noc, tedy světlo/tma. Takové přizpůsobení má pro tělo očistnou funkci, za kterou stojí hormon melatonin. Ten se tvoří výhradně za tmy a ve spánku. Jeho nedostatek může v těch nejhorších případech vést k problémům se srdcem, cukrovce nebo k obezitě.

Obtíže způsobené nadbytečným osvětlením se dotýkají i zvířat, která se podle světla orientují při hledání potravy, nebo jsou na tomto přirozeném cyklu jinak závislá. Například netopýrům se v hustěji obydlených oblastech zkracuje doba aktivního lovu. Zmatení jsou i zpěvní ptáci.

Jak si můžeme pomoci?

Největší produkce nadbytečného světla připadá na špatně nainstalované městské osvětlení. Často jsou používány zbytečně silné nebo zastaralé světelné zdroje. Důležitou roli hraje i barva světla veřejného osvětlení. S tím však jedinec nic nezmůže.

reklamní prostor

Podle webu svetelneznecisteni.cz si ale můžeme pomoci sami. Člověk by měl se světlem zacházet tak, aby neplýtval energií a svítil pouze tam, kde je potřeba. Pokud instalujete venkovní světlo, je potřeba ho nastavit tak, aby svítilo na místo, kam potřebujete, tzn. ne k sousedům nebo do nebe. Může se to zdát jako fádní rada, ale zkuste se podívat kolem sebe a uvidíte, kolik světla je prohospodařováno. Přitom řešením je jednoduchá instalace krytu světla nebo naklonění světlometu tam, kam je třeba. Zároveň je nutné dbát na barvu osvětlení. Odborníci doporučují teplou barvu, která je nejbližší barvě ohně.

noční město
Příklad nevhodného veřejného osvětlení. Lampy zbytečně září do stran i do nebe. Foto: Pixabay

Řada problémů se světelným smogem vzniká tam, kde byste to čekali nejméně, a to v domácnosti. Do světelného znečištění se počítá i záře z obrazovek, monitorů a displejů mobilů nebo tabletů. Moderní zařízení mají funkci nočního filtru, který omezuje modrou složku světla. Ta je pro lidský organismus ve večerních a v nočních hodinách nepřirozená. Organismus pak není dostatečně připraven na spánek a během usínání se oddaluje tvorba již zmiňovaného melatoninu. Ještě lépe než funkce nočního filtru, která změní nastavení obrazovky, fungují brýle proti modrému světlu – k dostání jsou i modely blokující 100 % modrého světla. Večernímu osvětlení domácnosti nebo psacího stolku by také nemělo dominovat LED osvětlení, ale přirozenější teplé světlo.

Jiná situace nastává, pokud jste například na noční směně. Pro vaše kognitivní funkce je totiž modrá část světelného spektra důležitá, a proto odborníci pro tyto případy doporučují zdroje s barevným podáním denního světla.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: