Meditační zahrada. Foto: Plzenoviny.cz

Meditační zahrada v Plzni připomíná oběti totalitních režimů. Za vznikem unikátního díla stojí jediný muž

Meditační zahrada s Památníkem obětem zla v Plzni-Doudlevcích, tak zní oficiální název místa, které nedaleko ruchu velkoměsta poklidně připomíná všechny oběti zla a bezpráví. Zkráceně se mu říká meditační zahrada, někdy také Hruškova. Příběh ovocného sadu, který se v průběhu druhé poloviny 20. století proměnil v krásný areál se stovkami vzácných jehličnanů, dokazuje, jak moc silná je lidská vůle.

Slib politického vězně

Meditační zahradu vybudoval pan Luboš Hruška v letech 1960 – 1995. Okolnosti jejího vzniku jsou spjaty s událostmi, které tento plukovník zažil po nástupu komunismu. Při pokusu o útěk z Československa byl v roce 1949 odsouzen k 18 letům tvrdého vězení a byla mu odňata občanská práva. Prošel si mnoha věznicemi, kde zažil trýzeň a týrání. Nuceně byl nasazen na práce v uranové dole.

V lágrech ale poznal mnoho vězněných křesťanů. Během rozhovorů s nimi sám došel k víře v Boha a tajně se nechal pokřtít. Tehdy přišel na myšlenku meditační zahrady a sám sobě slíbil, že pokud přežije, přebuduje rodinný ovocný sad na památník. Propuštěn byl v roce 1960 v rámci prezidentské amnestie a ihned začal pracovat na své vizi. Vykácel stromy a postupně začal s pěstováním jehličnanů a okrasných dřevin. Během několika let se sad proměnil v ojedinělý anglický park se dvěma jezírky. Mezi lety 1986 a 1991 přibyla k památníku monumentální křížová cesta se čtrnácti zastaveními, jejíž autorem je akademický sochař Roman Podrázský. Skulptury jsou v životní velikosti.

Otevření pro veřejnost po 30 letech usilovné práce

Pan Hruška památník otevřel veřejnosti v roce 1990. Bylo to po třech desetiletích poctivé práce a v prvním roce, kdy nebyl pod dohledem totalitního režimu.

Posledním objektem, jenž byl v parku vybudován, se stala kaple sv. Maxmiliána Kolbeho. Pan Hruška ji nechal posvětit ve jménu polského katolického kněze, který byl zavražděn nacisty v Osvětimi v roce 1941, poté co nabídl svůj život výměnou za život jiného spoluvězně, který byl otcem několika dětí. Kolbe byl blahořečen v roce 1971 a o jedenáct let později došlo jeho svatořečení.

V roce 1995 považoval Luboš Hruška dílo za dokončené a celý park věnoval plzeňskému biskupství s tím, že místo ponechá přístupné všem lidem bez rozdílu vyznání. Tak tomu je dodnes. Meditační zahrada je místem klidu a zároveň připomínkou všech obětí totalitních režimů. Nezáleží na tom, zda jste věřící nebo ateisté, v parku naleznete klid a zároveň budete moci obdivovat krásnou zahradní architekturu, která je dílem člověka, který svět opustil v roce 2007, avšak jeho myšlenka žije dál.

Poznáváme Plzeň: Selská náves v Černicích

Co je dobré vědět před návštěvou

Zahradu najdete v ulici Meditační. Je otevřena od dubna do října vždy od středy do neděle. Můžete se v ní jen tak procházet nebo relaxovat, v sezóně se zde konají komentované prohlídky nebo různé kulturní akce. Vstupné pro dospělé je 50 Kč, zlevněné 25 Kč, rodinné 100 Kč, děti do 15 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Nejbližší zastávky MHD jsou Tyršův most nebo Luftova zahrada. K parku vás poté dovede žlutá turistická značka. Vydáte-li se autem, k parkování můžete využít nedaleký plácek.

Galerie:

Zdroje: J. Hajžman, P. Mazný – Plzeňský místopis; meditacnizahrada.cz

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: