Foto: Plzenoviny.cz

Poznáváme Plzeň: Selská náves v Černicích

Každý výlet nemusí znamenat opuštění města. V Plzni je mnoho krásných a zajímavých cílů, ať už  více, či méně známých. Dnes si přiblížíme památkovou rezervaci „Selská náves“ a její okolí v osmé městské části Černice.

O tom, jak dlouhá je historie této typicky vesnické návsi, vypovídá její půdorys, který je typický pro středověká sídla. První zmínky o vesnici Černice jsou z roku 1418. Tehdy v ní podle dostupných pramenů hospodařilo 27 sedláků. To bylo na tehdejší poměry opravdu hodně a Černice byly největší plzeňskou vsí. Kaplička, která je součástí návsi, pochází pravděpodobně z roku 1875 a je postavena v historizujícím gotickém slohu. Stavby na Selské návsi jsou typické pro Plzeňský kraj. Dominuje jim výzdoba především na štítových průčelích a vjezdových branách.

Poznáváme Plzeň: zbytky hradu Litice

Přestože jsou Černice součástí Plzně, Selská náves si uchovává svoji typicky venkovskou atmosféru. Na tomto malém prostranství nepoznáte, že nedaleko od vás stojí obrovské nákupní centrum, do kterého proudí denně davy lidí. Na návsi si můžete zajít do jedné z restaurací na typicky české, ale i italské jídlo. Stojí zde také pivovar Purkmistr s penzionem, který každé září pořádá pivní slavnosti. Na procházku se odtud můžete vydat k řece Úhlavě a ke starému mlýnu.

Doprava do Černic je jednoduchá, protože čtvrť obsluhují trolejbusové linky 13, 10 a autobus č. 32. V okolí můžete vyrazit na další menší výlety. Líbí se vám lezení po skalách? Pak určitě vyrazte k plzeňskému Matterhornu. A nebo se podívejte do Starého Plzence, který je, co by kamenem dohodil.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner