Rozhledna Chlum. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Plzeňské vyhlídky: Rozhledna Chlum zažila slávu i úpadek

Rozhledna Chlum ležící na stejnojmenném kopci je viditelná z mnoha míst Plzně, ale i z jejího okolí. Jde o místo, které je oblíbeným cílem nejen Plzeňanů. V minulosti skvěle prosperovalo, přesto téměř zaniklo. Historie Chlumu je pestrá, pásly se na něm ovce, mohla tam být základna armády a fungovalo zde i lyžařské středisko. V současnosti je rozhledna přístupná veřejnosti a je tak vítaným výletním cílem.

Císaři se Chlum jako vojenská základna nezamlouval

Kopec ležící v nadmořské výšce 416 metrů je typickým vrchem bochníkovitého tvaru, kterému odpovídá i název. Přesně takové kopce byly v minulosti nazývány Chlumem. Ten u Plzně byl v minulosti zalesněný, ale po vytěžení veškerého dřeva sloužilo místo jako pastva pro ovce. To dokládá i záznam návštěvy císaře Františka I., který dorazil do Plzně v roce 1820. Ten společně s vojenskými odborníky Chlum navštívil, aby zjistil, zda by se kopec nehodil k vojenským účelům. Evidentně se nehodil. Později se vrch změnil v srnčí a dančí oboru.

Zlaté časy Chlumu: stavba chaty s rozhlednou a provoz lyžařského střediska

Po první světové válce se fenomén volného času rozšířil mezi lidi všech vrstev. Nastala éra procházek, výletů a poznávání přírody. Lidé zakládali různé spolky a jeden z nich, Svaz československých dělnických turistů, přišel s nápadem v místě čerstvě zrušené obory na vrchu Chlum postavit výletní stavbu s rozhlednou. V té době byl kopec opět zalesněný a neudržovaný.

Tip na výlet: Přírodní rezervace a vyhlídková věž Nový rybník

Tento celostátní svaz byl aktivní hlavně v Plzni. Po celorepublikové sbírce položili stavaři základní kámen v roce 1926. Nastřádalo se 126 000 korun, což ani v té době nestačilo, a tak došlo k postavení chaty a rozhledna byla postavena do třetiny plánované výšky. Stavba šla rychle a už 1. srpna téhož roku došlo k jejímu slavnostnímu otevření. Ceremoniálu se zúčastnilo kolem tří tisíc lidí. Chata dostala název na počest plzeňského starosty Luďka Pika a rozhledna se začala jednoduše nazývat Chlum. Tu se povedlo dokončit v roce 1929. Celkové náklady dosáhly částky 345 000 korun.

Později byl na rozhledně umístěn světelný maják a stavba byla elektrifikována. Od roku 1939 se chata s restaurací stala majetkem Klubu českých turistů, se kterým se Svaz dělnických turistů sloučil. Místo se stalo tak oblíbené, že prosperovalo i za druhé světové války. Na kopci dokonce vzniky dva skokanské můstky pro lyžaře a sáňkařská dráha. V okolí se pořádaly závody na běžkách.

Úpadek i nové vzkříšení

S nástupem socialismu došlo k úpadku klubové činnosti i společenského života. Již v padesátých letech byly skokanské můstky nepoužitelné. Objekt měnil majitele a chata s rozhlednou chátraly. V roce 1968 obsadili rozhlednu sovětští vojáci. Poté se nájemníci dále měnili, ale k udržování objektu se měl jen málokdo.

Po sametové revoluci byla rozhledna uzavřena. V devadesátých letech došlo k prodeji pozemku soukromému majiteli, který chtěl na kopci vybudovat futuristický hotel ve tvaru plující lodi. Stavební úřad však návrh zamítl, a tak se podnikatel pozemku zbavil. Mezitím zboural chátrající chatu u rozhledny. V roce 2001 se rozhledna stala památkově chráněným objektem a od roku 2002 do roku 2007 byla zpřístupněna o víkendech. V roce 2010 se její provoz opět obnovil a dnes jej zajišťuje Klub českých turistů Bolevec.

Tip na výlet: Rozhledna Radost

Co můžete z Chlumu vidět

Rozhledna je vysoká 25 metrů a z 22 metrů vysokého vyhlídkového ochozu, na který vyšlapete po 126 schodech, se vám naskytne výhled na krásnou krajinu v okolí Plzně. Při dobrých podmínkách uvidíte Šumavu, Český les a samozřejmě Plzeň a její čtvrti Újezd, Doubravku a také Severní předměstí. Z plzeňských rybníků nepřehlédnete Bolevecký. Také nesmíme zapomenout na kopec se zříceninou hradu Radyně.

V současné době je rozhledna otevřena veřejnosti po dobu letních prázdnin od 10 do 18 hodin, v pracovní dny od 15 do 19 hodin. Do konce října pak funguje o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin. Výjimečně se na Chlumu konají i akce v zimě. U rozhledny je nové dětské hřiště a během otevíracích hodin je otevřeno občerstvení.

Galerie:

Zdroje: www.rozhledna-chlum.sweb.cz; P. Mikota – Rozhledna na Chlumu u Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: