Opravená věž. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Částečně zrenovovaná zřícenina hradu Starý Herštejn má ponurou historii

V polovině září byla slavnostně otevřena opravená zřícenina hradu Starý Herštejn. Ten se nachází v samém srdci domažlické části Českého lesa a od roku 1968 je součástí stejnojmenné přírodní rezervace. Zřícenina, která byla v minulosti oblíbeným výletním cílem i místem, kam z politických důvodů veřejnost nemohla, dnes představuje zajímavý výletní cíl pro milovníky turistiky.

Krvavá historie hradu

Hrad byl vybudován na 878 metrů vysokém vrchu stejného jména. Původně sloužil jako jedna z ochranných větví takzvané Řezenské stezky a prvně je zmiňován za vlády Přemysla Otakara II., který jej nechal v roce 1266 přebudovat. Starý Herštejn často střídal majitele, ale vždy sloužil jako lenní pozemní pevnost, kterou spravovali purkrabí.

V roce 1421 byl hrad společně s přilehlým pivoňským klášterem dobyt domažlickými husity, kteří zde upálili 17 lidí. Stavba byla poničena a k její obnově došlo až v následujícím desetiletí. Hrad je od roku 1437 nazývám dnešním jménem.

Osud kostela svaté Apoleny u Přimdy zpečetil odsun německého obyvatelstva. Dnes zde stojí jen ruiny

I v následujících letech tekla na Herštejně krev. V roce 1484, kdy byl hrad v držení Elsenberků, jej překvapivě napadl falcký kurfiřt Filip. Jeho vojsko vraždilo hlava nehlava a z rodu majitelů přežil jen čtyřletý syn. Na počátku 16. století byl Starý Herštejn znovu napaden, tentokrát bandou loupežníků a o několik let později, v roce 1510, byl vypálen loupežným rytířem Zdeňkem Lvem z Rožmitálu. Od té doby zůstal bez oprav a jeho torzo dále pustlo.

V 17. století se kolem hradu pohybovalo mnoho skupin hledačů drahých kamenů, později se okolí Starého Herštejna stalo oblíbeným výletním cílem. Opravám se ale nikdo nevěnoval.

Zvláštní kapitolou je pak období socialismu. Pohraniční zříceninu využívala armáda jako pozorovatelnu, takzvaný objekt protivzdušné obrany státu. Po dlouhých staletích tak hrad dostál svého původního využití, i když v tomto případě je význam slova „nepřítel“ chápán ve zcela jiném kontextu. Veřejnost měla samozřejmě k Herštejnu přístup zakázaný. To se změnilo až s nástupem demokracie a vrch se zříceninou se stal opět vyhledávaným turistickým cílem.

Současnost

Do dnešní doby se  dochovala pouze okrouhlá věž, dále zbytky zdiva a patrné jsou také stopy příkopů a valů. Archeologický průzkum prováděný v letech 2006 – 2008 přinesl mnoho poznatků o historické podobě Starého Herštejna, dokázal mimo jiné i existenci druhé věže, která byla do té doby pouze předpokládaná. Na notně idealizovanou podobu Starého Herštejna se můžete podívat níže v galerii.

Současná oprava, o kterou se zasloužily především okolní obce, zlepšila krkolomný přístup k hradu a renovace se dočkala i věž, která za dobrých podmínek umožňuje výhled do Čech i Bavorska.

Na hrad pěšky z Vranovského sedla

Na Starý Herštejn je nejjednodušší cesta autem, které lze nechat na Vranovském sedle, kde je malé parkoviště. Dále pokračujete pěšky lesem po červeném turistickém značení (Baarova cesta). 1,5 kilometru dlouhá procházka je středně obtížná, menším dětem tedy může dělat potíže, a to obzvláště při finálním stoupání ke zřícenině.

Galerie:

Zdroj: Informační tabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: