Kostel sv. Apoleny. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Osud kostela svaté Apoleny u Přimdy zpečetil odsun německého obyvatelstva. Dnes zde stojí jen ruiny

Kopcovitá příhraniční krajina Českého lesa je v důsledku historických událostí poseta zaniklými místy. Mnoho z nich už pohltila příroda, jiné temně postávají v porostu a čekají na svoji spásu nebo zkázu. Pozoruhodnou stavbou je kostel svaté Apoleny, jehož ruiny se nacházejí u silnice nedaleko obce Málkov u Přimdy. Zřícenina působí tajemně a až vstupem do hlavní lodi poznáte, jak je kostel velký. Uhranou vás prázdné okenní oblouky i pohled na nebe, které již dlouhé roky ukazuje své barvy skrze prázdnou střechu.

Ponurá historie svaté Apoleny i přilehlé vesnice

Historie místa sahá podle německých pramenů do 13. století. Tehdy zde měla stát velká kaple, která byla zničena během husitských válek. Se stavbou kostela sv. Apoleny začal kolem roku 1670 místní šlechtic George Maximilian Lindel. Tohoto majitele panství na Přimdě dlouhé roky trápily bolesti zubů. Když se dozvěděl o nedalekém léčivém pramenu, který by mu mohl s trápením pomoci, nejprve nevěřil. Okusil jej a po čase začaly bolesti ustupovat. Po úplném uzdravení nechal studánku vyčistit a vyzdít. Následně nechal v její blízkosti postavit kostel vysvěcený svaté Apoleně, patronce zubních lékařů. Kolem kostela vznikla po čase malá ves Apolena.

V těsné blízkosti kostela byla ještě postavena malá kaple Panny Marie Pomocné. Poutní místo si ale dlouhá staletí slávy neužilo. Již během 19. století začalo chátrat a úpadek urychlil v dubnu 1898 požár pravděpodobně způsobený bouřkou. Oheň značně poškodil věž a střechu. Proběhla provizorní oprava, poškozené zvony byly přetaveny na nové a aby nedošlo k dalšímu požáru, byl instalován hromosvod. Návrh na opravu kostela byl podán koncem 20. let minulého století, ale nakonec došlo jen na položení provizorní střechy.

Od roku 1938 se přestaly konat v kostele bohoslužby, protože hrozilo zřícení klenby. Věřící byli přesunuti před kostel. Po druhé světové válce, kdy bylo odsunuto německé obyvatelstvo, kostel zcela upadl a ves Apolena se vylidnila. Ke zřícení střechy mělo dojít někdy v průběhu 60. let, později se zbortila i část obvodových zdí.

Návrat přírody

Dnes můžeme svatou Apolenu pozorovat jen v hrubých obrysech. Přilehlá kaple je patrná pouze podle obvodových zdí. Pramen je dnes v betonové šachtě, která je zakryta víkem. Ves Apolenu zcela pohltil les a její zbytky lze odhalit jen detailním průzkumem okolního terénu. Síla přírody je mocná. Prostor, který jí rychle bereme, si po určité době navrací zpět do svého vlastnictví. Je to pomalý proces, ale příroda má narozdíl od člověka času dost.

Svatá Apolena zatím stojí. Zda dojde na její obnovu není jasné, i když před časem se dle cedulí u zříceniny o obnově hovořilo. Návštěva místa, jenž je pomalu mizejícím otiskem dávné minulosti, je zážitkem, který zřejmě není pro každého. Někdo v rozpadajících se zdech může vidět opravdu jen ruiny, většinu lidí ale pohltí těžko popsatelný pocit bezmoci i fascinace.

Galerie:

Zdroj: informační deska na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: