Dolní kokotský rybník. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Výlet do přírody jak se patří. Kokotské rybníky a pramen Čůráček zaujmou nejen úsměvnými názvy

Není to jen název, který do těchto míst přitahuje turisty. Procházka kolem Kokotských rybníků až k pramenu Čůráček (nebo naopak) je totiž příjemná v jakémkoliv ročním období. Kokotsko protíná cyklostezka i naučná stezka, a pokud se tam vydáte, čeká na vás plno přírodních zajímavostí. Tak vzhůru do lesa.

Něco málo z historie Kokotska

Historie oblasti Kokotských rybníků, které se nacházejí mezi obcemi Litohlavy a Bušovice na Rokycansku, je dlouhá. Před více jak 500 lety, konkrétně v roce 1505, byl v místech pusté vsi Kokot zbudován Dolní kokotský rybník. Nakonec vzniky čtyři rybníky, ale do současnosti se zachovaly dva – Horní a Dolní. Po těch zaniklých jsou ale stále patrné stopy v okolním terénu.

Dnes Kokotské rybníky fungují jako významný ekosystém zarůstajících lesních rybníků. Díky vydařené revitalizaci, která proběhla v letech 2007 – 2009 se místo opět stalo domovem rozmanité fauny a flory. Jak poznamenal Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni během fotografování oblasti z dronů: „Žádná smradlavá jáma na kapry a pračka na peníze.“

Tip na výlet: Kaple na Vršíčku u Rokycan byla postavena jako ochrana před morem

Příjemná procházka lesem

Procházku můžete začít u Horního kokotského rybníka, kde pohodlně zaparkujete. Lze ale vyrazit i opačným směrem z Nové Hutě u Dýšiny, což ocení lidé bez vlastních dopravních prostředků, protože sem jezdí hromadná doprava z Plzně. Ať tak či onak, pohybovat se budete po modré turistické značce, která z velké části kopíruje Naučnou stezku Kokotské rybníky. Oba rybníky jsou na první pohled jiné než ty, které si většina z nás přestaví. Z velké části jsou zarostlé rákosím a orobincem. U Dolního rybníka jsou lavičky, od kterých je nádherný pohled na klidnou hladinu a přístřešek. U obou rybníků jsou obsáhlé informační tabule o místní fauně a floře a kromě toho se dozvíte i něco z historie oblasti.

Cestou lesem narazíte na skalní útvar Ostrý kámen, lidově zvaný čertův. Ačkoliv se v místních lesích nachází mnoho kamenů nebo skalek, tento je zajímavý tím, že stojí osamoceně na kopci. Jak se na místo dostal? To vysvětluje pověst o čertovi, kterému se upsal sedlák, jemuž balvan překážel na dvoře. Čert musel kámen odnést za Kokotské rybnínky dříve, než kněz v kostele doslouží mši. To se nepovedlo, protože čertovi se kámen vysmekl. Když už věděl, že to nestihne, hodil jej na místo, kde leží dodnes. Pravda je však taková, že buližníkový balvan zůstal na místě po mohutné prehistorické erozi okolních hornin.

Dalším místem k zastavení je obrovský kmen poraženého smrku. Ten byl v době nuceného kácení v roce 2009 téměř 300 let starý. Na osudu stromu se podepsala bouře v létě roku 1938, kdy část stromu srazil blesk. Smrk poté ještě přežíval, ale v roce 2008 kompletně odumřel. Dnes na místě zůstal pařez chráněný přístřeškem i část mohutného kmene.

Kokotské polesí je domovem mnoha pramenů. Tím nejznámějším a nejdostupnějším je Čůráček. Pitná studánka s úsměvným názvem se nachází nedaleko Nové Huti. V blízkosti je také přístřešek s posezením, kde si můžete odpočinout.

Názvosloví

Rybníky i celá oblast je pojmenovaná podle dávno zaniklé obce Kokot. Její název zřejmě vycházel z tvaru vrcholu (dnes zvaný Kokot), který připomíná hřebínek kohouta. Pramen Čůráček není třeba komentovat. Vyvěrající voda ze studánky skutečně nejvíce připomíná pravidelnou lidskou potřebu.

Galerie:

Zdroj: informační tabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru