Zbiroh. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Na zámku Zbiroh je nejen nejhlubší studna v Evropě, ale údajně i ukrytý nacistický poklad

Zámek Zbiroh patřil dlouhá desetiletí armádě, a tak zatímco byl během druhé světové války sídlem štábu SS a poté využíván až do roku 1997 vojáky, začaly mezi lidmi vznikat nejrůznější spekulace hovořící o záhadách a tajemstvích stavby, jež byla nad městem Zbiroh postavena ve 13. století. Skrývá zámek, který se veřejnosti otevřel až v roce 2005, skutečně dosud neobjevené tajemství, nebo jde jen o výplody lidské fantazie?

Hledání nacistického pokladu

Po odchodu armády se stal zámek majetkem soukromé firmy, která začala s jeho vyklízením. Předmětem zájmu byla vůbec nejhlubší zámecká studna v Evropě, jejíž dno se nachází v neuvěřitelných 163 metrech pod zemským povrchem. Podle pamětníků ukryli nacisté do study na konci války dřevěné bedny s obsahem, který neměl nikdo vidět. Během prací bylo ve studně objeveno falešné dno v hloubce asi 80 metrů, ale ani po jeho odstranění se nenašlo nic, co by odhalovalo cokoliv tajemného. Ve studni byly objeveny staré zbraně, nádobí a zcela běžné nacistické listiny. Předměty vytažené ze dna jsou dnes součástí expozice v zámku.

Průzkum hluboké studny měl také odhalit, zda se v jejích útrobách nacházejí skrýše a tajné chodby, které by podle pověstí měly vést k místnímu rybníku či dokonce do Zbiroha, Žebráku a do Prahy. Nic se však nenašlo.

Akce Neptun – dezinformační manévr komunistického režimu odvedený na jedničku

Neúspěchy ale hledače senzací nezastavily. Podpořeni tvrzením pamětníků, že na konci války u zámku přistála dvě nacistická letadla a někde jejich posádka ukryla dřevěnou bednu, hledači stále pátrají po pokladu z druhé světové války. Někteří jsou přesvědčeni, že v roce 1965 vytáhli potápěči ze studny tajemnou bednu s nacistickým tajemstvím.

Zámek ale stále z doby, kdy spadal pod armádu, možná nevydal úplně vše. Některé spletité podzemní chodby a štoly mají zabetonované vstupy. Zřejmě to udělali Němci. O jejich provrtání se zatím nikdo nepokusil.

Tajné rituály SS

Vydáte-li se na prohlídku zámku, budete procházet takzvanou sloupovou síní. V ní se měly odehrát tajné rituály a spiritualistické seance příslušníků nacistických jednotek. Ověřeno to samozřejmě není, ale o podobných obřadech se dozvíte i na dalších hradech a zámcích, kde jednotky SS sídlily. Jisté je, že se někteří vysoce postavení nacisté spiritualismem vážně zabývali, tak proč by tedy nemohli okultní dýchánky pořádat na zámku Zbiroh?

Tip na výlet: Kaple na Vršíčku u Rokycan byla postavena jako ochrana před morem

Historie a současnost zámku Zbiroh

První zmínka o tehdejším hradu Zbiroh pochází z roku 1230. Nejprve jej vlastnily místní rody, poté střídal majitele, jimiž byli známé šlechtické rody – Rožmberkové, Šternberkové a Lobkovicové. K renesanční přestavbě na zámek došlo roku 1550 a hned nato jej Lobkovicům zabavil „císař alchymistů“ Rudolf II. V 17. století byl zámek využíván jako vězení a v této době také vyhořel, načež došlo k jeho barokní přestavbě. Ve stejném století je rovněž doložena existence 163 metrů hluboké studny. Z historie také stojí za zmínku novorenesanční přestavba v roce 1870 a pobyt Alfonse Muchy v letech 1912 až 1928, kdy měl Zbiroh v pronájmu a vytvořil zde obrazový cyklus Slovanská epopej.

V současnosti je zámek místem konání nejrůznějších společenských akcí, od komorních koncertů až po firemní večírky či svatby. V zámku je v provozu restaurace a jeho brány jsou turistům otevřeny po celý rok. Při prohlídce se dozvíte nejen o tajemném a možná dosud neobjeveném nacistickém pokladu, ale i o souvislostech místa s rytíři templářského řádu či svobodnými zednáři.

Galerie:

Zdroje: J. Lenková – Tajemná místa Česka, zbiroh.com

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru