Rohatá skála u Blovic je pěkným dílem přírody a zajímavým výletním cílem
Špičatá skála nedaleko Blovic na jižním Plzeňsku by se snad ani jinak než Rohatá nemohla jmenovat. Pozoruhodný přírodní úkaz s výčnělky připomínajícími zvíře či bájného tvora spatříte, jakmile se u buližníkového útvaru ocitnete. A možná tady také potkáte horolezce, kteří si na skále pečlivě udržují vyznačené lezecké stezky.
Šlechtic, který zemřel během útěku před hadem
Snad ke každému zvláštnímu útvaru v našich končinách se vztahuje pověst. Nejinak je tomu u Blovic. Na zámku nedaleko skály měl žít šlechtic jménem František, kterého vytáčel had žijící na skále pod kamenem. Zvíře ale bylo v nelibosti i pro ostatní obyvatele okolí. Mladý muž se rozhodl hada zastřelit, jenže se netrefil. Had jej začal pronásledovat, František utíkal co mohl, ale cestou padl vyčerpáním a zemřel. Na místě skonu hraběte nechali jeho rodiče postavit kapličku svatého Františka.
Buližník je velmi tvrdý materiál, který nepodléhá tak rychlé erozi jako ostatní horniny. V dávné minulosti byla skála ukryta nejen pod povrchem, ale i pod mořem. V důsledku vnějších faktorů se však začala obnažovat až do nynější podoby. Svým tvarem už musela přitahovat pravěké lidi, kteří podle historiků podobná místa vyhledávali možná i z posvátných důvodů.
V blízkosti skály padaly bomby
V relativně nedávné minulosti, konkrétně 18. listopadu 1944, dopadaly v blízkosti skály bomby. Blovická kronika hovoří o čtyřech pumách, které dopadly na blízký vrch Dubí a na vrch Rohatá. Zřejmě mělo jít o nevyužitou munici pro nálet na plzeňskou Škodovku, kdy si letoun během návratu odlehčoval. Explodovaly jen dvě pumy a naštěstí nebyl nikdo zraněn. Síla výbuchu ale byla cítit až na blovickém nádraží, kde rázová vlna vysklila okna ve stojícím vlaku.
Skála láká horolezce i výletníky
V současné době je Rohatá skála vyhledávaným cílem horolezců, kteří si zde udržují více či méně obtížné trasy. Míří sem ale i turisté a výletníci. Přístup ke skále je totiž poměrně jednoduchý. K útvaru se dostanete z Blovic nebo ze Zdemyslic po naučené stezce Blovickem pěšky i na kole, která kopíruje trasu modré turistické značky.
Nedaleko skalního masivu můžete využít k odpočinku přístřešek s posezením, odkud je také pěkný výhled do okolí. Ještě širší okolí ale spatříte přímo ze skály. Pokud nejste horolezci, moc vysoko se sice nedostanete, ale i tak vás pohled na okolní pole a lesy potěší.
Vyrazíte-li na výlet na Blovicko, Rohatá skála nemusí být jediným cílem. V Blovicích můžete navštívit Muzeum jižního Plzeňska, které sídlí v prostorách zámku Hradiště. Cestujete-li s dětmi, určitě je zaujme dřevěná zoo ve Ždírci a příznivci historie se jistě rádi zastaví u zříceniny hradu Vlčtejn.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.