Starý kostel sv. Ambrože ve Vícově u Přeštic měl údajně naříkající zvon, jehož srdce leží dodnes na dně řeky
Církevní turistika je v posledních letech stále populárnější volnočasovou aktivitou. Provozují ji i lidé, kteří ani v podstatě nevědí, že navštěvování křesťanských památek a poutních míst nese vlastní označení. Češi výlety milují a ačkoliv je většina z nás nevěřících, obdivujeme krásu církevních památek a s úctou vzhlížíme jak k samotným stavbám, tak k jejich dávným architektům a stavitelům. Dalším důvodem, proč jsou křesťanské památky stále navštěvovanější je i skutečnost, že mnoho z nich prošlo v posledních letech potřebnými opravami. A právě jednou takovou památkou je i kostel svatého Ambrože u Přeštic.
Jedna z nejstarších památek svého druhu na Plzeňsku
Ačkoliv se jedná o jednu z nejstarších staveb svého druhu v Plzeňském kraji, je kostel sv. Ambrože i pro mnohé místní velkou neznámou a někteří lidé z okolí o něm nemají ani tušení. Přešticku jasně dominuje úchvatný kostel Nanebevzetí Panny Marie z 18. století a malý kostelík ukrytý v lesíku u řeky Úhlavy v odlehlé části Přeštic zvané Vícov. Tajemně zde spočívá a čeká na návštěvníky, kterým bude vyprávět svůj příběh.
Kostel vznikl asi ve 12. století a jde tak o nejzachovalejší celistvou románskou stavbu v Plzeňském kraji. Okolo kostela stála dříve vesnice a stavba sloužila také jako útočiště pro vesničany v případě napadení. Ves byla několikrát drancována a již před husitskými válkami byl kostel značně poničen, proto byl předěláván již v gotickém stylu. Stavba prošla ještě několikrát úpravami, interiér byl v 16. století vyzdoben nástěnnými malbami, z nichž se dvě dochovaly dodnes a jsou věnovány sv. Ambrožovi, jemuž je kostelík zasvěcen. Nejcennějším artefaktem je sedm renesančních náhrobních kamenů šlechticů z okolí.
Bezesporu unikátní je i zasvěcení kostelíka právě sv. Ambrožovi. Svého času to byla jediná stavba na našem území, která nesla jméno této významné osobnosti. Tento duchovní nebyl v raně křesťanské střední Evropě natolik známý, aby o něm měla povědomí i širší společnost, a tak člověk, jež Ambrože vybíral za patrona kostela, musel být velmi vzdělaný a zřejmě měl i zkušenosti z cest.
Kostel byl do současné podoby obnoven v letech 2002 – 2010. Na fasádu byly umístěny 3 náhrobky pocházející ze zaniklého hřbitova u kostela. Na místě je posezení, kde si můžete odpočinout ve stínu malého lesíka a prohlédnout si tuto historickou památkou. Vícov leží asi 2 kilometry od centra Přeštic v ulici Zámostí. Ke kostelíku vede naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic a také cyklostezka.
Legenda o naříkajícím zvonu
Kostel sv. Ambrože je také opředen legendami. Tou nejznámější je pověst o kouzelném zvonu, jehož srdce je prý dodnes ukryto na dně blízké řeky Úhlavy. Lidová povídačka vypráví o tom, jak lidé v Přešticích záviděli vícovský zvon, a tak podplatili zvoníka, aby zvon rozhoupal tak vehementně, až jej poničil. Zvoník tak učinil, zvon se utrhl, prorazil zeď kostela a skončil v řece.
Druhá varianta příběhu hovoří o tom, že zvon vydával zvuk připomínající volání „Prusíny“, což je nedaleké sídlo s kostelem sv. Jakuba Většího (o Prusinách jsme psali v článku o naučné stezce Nebílovy). Lidé tedy předpokládali, že zvon musí být umístěn tam. Ale když došlo na jeho přemístění, začal volat „Vícove!“. Když došlo na jeho zpětné umístění na Vícov, zvon se jednoho dne sám rozezněl a skrz zeď prolétl do Úhlavy. Jeho tělo se našlo, ale srdce údajně stále leží na dně řeky a čeká na své osvobození.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.