Padrťské rybníky jsou unikátní polohou, historií i nedotčenou přírodou v okolí
Padrťské rybníky jsou oblíbeným turistickým cílem v Chráněné krajinné oblasti Brdy, která byla vyhlášena v roce 2017 po zániku vojenského újezdu. Hořejší a Dolejší Padrťský rybník se svou nadmořskou výškou 630 metrů nad mořem představují vůbec nejvýše položené hospodářské rybníky v Česku. To však není jediný unikát těchto výjimečných vodních ploch.
Historie vzestupů i pádů
Padrťské rybníky se nacházejí v Padrťském údolí v samotném středu Brd. Založeny byly v 16. století a přestože o jejich budování neexistuje žádný písemný pramen, je velmi pravděpodobné, že jejich iniciátorem byl šlechtic a královský úředník Florián Gryspek. V urbáři z roku 1565 jsou už oba rybníky uvedeny.
Ve druhé polovině 16. století vznikla u hráze Dolejšího Padrťského rybníka vesnice Padrť. Ta se v minulosti stala železářským centrem oblasti. V 18. století představovalo Podbrdsko hlavní železářskou oblast v Čechách, ale průmyslová sláva zde netrvala dlouho. Padrťské pece vyhasly již na počátku dalšího století a z Pobrdska se postupně stávalo místo pro rekreace. K rybníkům jezdily například skautské tábory. Zemědělsky nedotčená příroda ale nelákala jen turisty. Na počátku 50. let minulého století došlo k rozšíření vojenského újezdu a armáda tak zabrala téměř celé pohoří. Obec Padrť, stejně jako několik dalších, byla srovnána se zemí a Brdy byly veřejnosti na dlouhé roky zapovězeny.
Přestože újezd v roce 2015 zanikl, některé oblasti Brd zůstávají trvale nepřístupné. Zejména do míst, která sloužila jako dopadové plochy, je z důvodu vysokého množství nevybuchlé munice zakázán vstup. Ve velké části Brd ale proběhla pyrotechnická asanace a pročištěné oblasti jsou již bezpečné. Působení armády mělo paradoxně pozitivní vliv na místní faunu a floru, která zůstala v podstatě nedotčena. Proto se Brdy rychle staly chráněnou oblastí.
Padrťské rybníky jsou domovem hlavně kaprů. V okolí je ale daleko rozmanitější život
Větší jižně položený Hořejší Padrťský rybník má výměru 115 ha. Je mělký a je napájen několika potůčky přitékajícími z okolních nádherných lesů. Voda je tak kyselejší, přesto oba rybníky slouží jako chovné. Dolejší Padrťský rybník je s 65 ha mnohem menší a napájí jej vody z Hořejšího Padrťského rybníka. Na východní straně obou vodních ploch se nachází rašeliniště, kde hnízdí mnoho druhů ptactva. Své loviště zde má dokonce orel mořský a v okolí žijí vzácné vydry.
Padrťské rybníky patří k vůbec nejčistším v Čechách, ekologický lov převážně kaprů zde probíhá ve dvouletých cyklech, přičemž průměrný výlov činí 40 – 50 tun.
Pěšky i na kole
K Padrťským rybníkům se dostaneme několika cestami. Nejvíce využívaná trasa je po červené turistické značce z Míšova, dále je pak možnost procházky po zelené značce z Teslín. Na obou těchto cestách narazíte na ceduli upozorňující na místo, kde v dávné minulosti stával klášter s kostelem sv. Jana Křtitele. Ten byl založen nejspíše v polovině 13. století, ale už v roce 1421 byl vypleněn a zničen husity. Z kláštera je dnes jen stěží patrný půdorys.
Další možností je využít některou z cyklostezek. Trasy vedou jak z Míšova, tak z Trokavce nebo Hořic.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.