Strom jako ekosystém v Zoo Plzeň. Foto: Plzenoviny.cz

8 tipů na jedinečné expozice a atrakce v Zoo Plzeň

Zoologická a botanická zahrada města Plzně je úžasné místo, kde lze pozorovat a poznávat taje světové fauny a flory. Baví to jak děti, tak dospělé, o čemž svědčí i její vysoká návštěvnost. Zoo, která se rozprostírá na svahu pod Vinicemi, je plná krásných a někdy i tak trochu důmyslně utajených zákoutí. Pokud tam vyrážíte s dětmi poprvé a nebo ještě zahradu nemáte tak zmapovanou, máme pro vás osm tipů, které potěší zejména malé návštěvníky. A nejedná se jen o exponáty. Zoo v západočeské metropoli je totiž rozmanitější, než si myslíte.

1 Strom jako ekosystém

O tom, že každý strom je ekosystém sám o sobě, se na vlastní kůži přesvědčíte před vstupem přímo do koruny jednoho z nich. Poznáte, jak strom funguje, koho je domovem i potravou. Vyzkoušíte si, zda poznáte zpěv ptáků a uvidíte, jak to funguje u jeho kořenů. Děti ale nejvíce pobaví balanční procházka prolézačkou přímo mezi větvemi. Určitě si stezku projdou několikrát a ještě se při tom něco naučí.

Expozici najdete pod Dinoparkem nedaleko Amazonie.


2 Svět v podzemí

Krásná expozice vybudovaná v německém podzemním krytu z 2. světové války zaujme snad každého kromě klaustrofobiků. Poznáte, jak bují život v podzemí, jeskyních, kanálech, hrobkách či studnách a budete překvapeni, jak rozmanité prostředí se nachází v těchto nečekaných místech.

Podzemí najdete u tanku Sherman z druhé světové války.


3 Amazonie nadosah ruky

Průchozí voliéra v expozici Amazonie je dokonalá. Jakmile do ní vkročíte, přiběhnou k vám zvědavé opičky, které by vám nejraději sebraly něco k snědku. Každopádně krmit je nemůžete, ale i tak se jedná o skvělý a hlavně bezprostřední zážitek, který potěší zejména děti.

Voliéra se nachází v centrální části zoologické zahrady nedaleko domku v koruně stromů.


4 Statek se strašidly

Klasický český statek nesmí v zoo chybět. Jenže Lüftnerka není jen tak nějaká jeho nápodoba, ale skutečné dobové stavení. Uvidíte tak zcela běžná hospodářská zvířata – krávy, koně, králíky, prasata nebo kozy. Vždyť ony také stojí za pozornost. Děti si je dokonce budou moci pohladit v kontaktním výběhu. A pro ty odvážnější je připraveno strašidelné sklepení, kde čeká babka kořenářka, bludička, Pohvizd, Polednice nebo Morana.

Statek neminete, najdete jej v nejvyšší části zoo nad výběhem tygrů.


5 Česká řeka

Velmi vydařená expozice mapuje čtyři rybí pásma řeky Úhlavy od jejího pramene až po ústí. Že to zní moc odborně? Možná. Ale jakmile vstoupíte před prosklené průhledy, objeví se před vámi zcela nečekaný svět pod říční hladinou. Uvidíte kapry, karase, štiky a také největšího obyvatele expozice, sumce Drahoše z Drahotínského rybníka. Děti ale určitě nejvíce potěší dovádivá vydra.

Českou řeku najdete hned u statku Lüftnerka.


6 Tůň a rašeliniště

U vody ještě zůstaneme. Zcela nečekaná a dokonale ukrytá část zoologické zahrady se nachází až na jejím úplném chvostu. Na malém prostoru se na chvilku ocitnete ve slatině, poznáte život čolků, mloků, žab a další fauny a flory, jíž svědčí vlhké prostředí. Projdete se po dřevěném chodníčku, jako byste byli na Šumavě, zatímco nedaleko vás se bude promenádovat velbloud.

Expozici najdete u stanoviště Domácí flora nedaleko výběhu Mongolská step.


7 Bezprostředně mezi motýli

V pavilonu Filipíny vás také čeká velmi kontaktní zážitek. Ocitnete se sice ve skleníku, kde je opravdu horko, ale také přímo mezi exotickými motýli. Někteří z nich si na vás bez problémů sednou. Buďte na ně ohleduplní a opatrní. A pozor, v expozici číhá krokodýl, ale naštěstí bezpečně za sklem.

Skleník najdete v Tropickém pavilonu.


8 Lev-ná zkouška odvahy

Malý žertík pro malé čeká návštěvníky u lvího výběhu. Zkuste, co na vás čeká za dvířky tajemné skříňky. Leknete se? Nebo máte lví povahu?

Lví výběh neminete, nachází se hned u hlavního vchodu do zoo.

V plzeňské zoo vás toho samozřejmě čeká daleko více. Objevíte tam svět drobného hmyzu i medvědů, hady zabijáky i přátelské šimpanze. Cílem tohoto výčtu je ukázat, že návštěva areálu není jen o pozorování zvířat a rostlin, jde o skutečný zážitek, díky kterému zejména děti poznají mnohem více než jen to, jak daná zvířata nebo rostliny vypadají.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: