Foto: Hana Komiňová, Plzenoviny.cz

Na Pancíř za jedním z nejčistších ovzduší ve střední Evropě

Dnešní průmyslová doba čistému ovzduší nepřeje. Fabriky chrlí dým a silnice praskají pod četností aut. Naše plíce neustále vstřebávají škodliviny. Kdo jim chce ulehčit, musí z města pryč. Nejlépe do lesa. A ideálně do lesů šumavských. Neboť vrcholek, nazývaný Pancíř (1214 m), je co do kvality vzduchu druhým nejčistším místem střední Evropy.

Nenákladný zážitek. Lanovkou za dvě stovky

Na Pancíř se dá dojít pěšky. Není to nijak náročné, trasa od hlavní lanovkové stanice neměří ani tři kilometry a vede po vyšlapané pěšince uprostřed vůně a barev lesa.

Pro toho, kdo si chce výlet trochu znevšednit, tudy vede i lanovka, která zdolá celkový výškový rozdíl 347 metrů za necelou půl hodinu. Je to vůbec první sedačková lanovka na Šumavě, až postupně se přidaly další. Trasa je rozdělena na dva úseky, zhruba uprostřed cesty, na Hofmance, je třeba přestoupit.

Cena je přijatelná, pro dospělého sto korun nahoru, sto korun dolů. A zážitek může začít. Lanovka jede poklidným tempem a nabízí tak možnost dostatečně si vychutnat výhled mnohdy přímo nad korunami stromů.

Tip na výlet: Od Špičáckého sedla k Černému jezeru a Bílé strži

Ani cyklisté si ji nemusí nechat ujít. Na jedné sedačce pojedou oni, na druhé jejich kolo. A z vrcholu Pancíře pak mohou trasu zdolat adrenalinovou cyklo jízdou.

Byť je přepravní kapacita 327 osob za hodinu, v poprázdninovém období je už četnost jízd omezená. Nadcházející zářijové dny je tak třeba připravit se na možnost čekání. Na druhou stranu nese to i svá pozitiva, už zde není tolik lidí a krásné prostředí se tak snoubí s dnes tolik nedostatkovým klidem.

Na Pancíři je prostě krásně

Celá Šumava je balzámem na duši a pastvou pro oči. Pancíř ale skýtá jednu výjimečnost. Moc se o tom nemluví, ale prý je to tak. Po místě, zvaném Karlova Studánka v Jeseníkách, je zde údajně nejčistší ovzduší u nás. A je to poznat.

Nejen čerstvého vzduchu je tu do sytosti. Zatímco plíce se budou radovat při každém nádechu, v místní restauraci lze potěšit i chuťové pohárky. Restaurace se nachází v Horské chatě Pancíř, stavbě z roku 1923 s rozhlednou. A tak nejen během posezení u kávy a dortu lze vnímat kouzelné okolí. Rozhledna nabízí překrásný pohled na zalesněné kopce i zelená údolí.

Tip na výlet: Rozhledna Bolfánek a Americká zahrada u Chudenic

Po krátké přestávce bude Šumava opět plná turistů. Využijte dočasného klidu

V tomto období Šumava nabízí poklidný výlet, nezatížený davovým turismem. Hlavní letní sezóna je pryč a nadcházející podzim se ponese ve znamení nostalgie zbarvující se přírody a ticha, které naruší snad jen zpěv ptáků a šum větru, pohrávajícího si s větvemi. A jen pár turistů, kteří mají Šumavu nejradši v tomto melancholicky básnickém hávu. Využijte proto ubytování Železná Ruda a poznejte Šumavu takovou, jaká opravdu je.

Jen co však přijde první sníh, naplno se spustí zimní sezóna a svahy budou plné milovníků zimních sportů. Klid vystřídá hlučná zábava, smějící se děti, rodiče, jednotlivci i skupiny. A lanovky budou opět jezdit v plném provozu, aby pojaly ony davy sportovců.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: