Radyně. Foto: Plzenoviny.cz

Hrad Radyně a jeho okolí je vyhledávaným cílem nejen místních

Přestože zřícenina hradu Radyně není největší v kraji, neláká na žádnou speciální atrakci ani show, patří hrad a jeho okolí k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům na Plzeňsku. Důvodů pro oblibu tohoto místa je hned několik.

Radyně je dominantou viditelnou ze širokého okolí, ale i z mnohých míst přímo v západočeské metropoli. Přestože se nachází v jižní části města, její silueta je dobře viditelná i z mnoha míst Severního předměstí. Hrad také není od Plzně vůbec daleko, nachází se poblíž městské části Černice a Starého Plzence. Místní mají okolí Radyně rádi, městský les obklopující zříceninu je jako stvořený na procházky, výlety nebo houbaření. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na aktivity Turistického informačního centra u hradu Radyně, které svými kulturními akcemi dokáže na Radyni nalákat i lidi, kteří by jinak zájem o návštěvu zříceniny neměli.

Hrad založil Karel IV.

Radyně byla postavena na stejnojmenném, 567 metrů vysokém, buližníkovém vrchu v polovině 14. století. Její vznik je spojen s osobností císaře Karla IV. a původně nesl název Karlskrone, česky Karlova koruna. Název se však neujal. Lidé byli již ve středověku navyklí vrchu říkat Radyně a později se tento název ujal i pro celý hrad.

Tip na výlet: Vyhlídka Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok

Hrad byl nejspíše postaven Michalem Parléřem na velmi strategickém místě a jeho správci vybíraní z řad plzeňské šlechty měli za úkol zajišťovat bezpečnost na obchodní stezce vedoucí z Norimberku a Regensburgu do Prahy. Takto hrad fungoval asi do 16. století, kdy vyhořel. Poté se často měnili majitelé, kteří pocházeli ze známých šlechtických rodů. Naposledy to byli Valdštejnové, od kterých v roce 1920 hrad a pozemky kolem odkoupilo město Starý Plzenec. Postupně došlo k rekonstrukci zříceniny a zvelebení jejího okolí.

Pověst o bájném Radoušovi

Stejně jako mnoho českých hradů i Radyně má svoji pověst. Ta vypráví o bájném Radoušovi, který kdysi na hradě sídlil. Byl to nesmírně bohatý zeman, ale jeho vzhled se člověku moc nepodobal. Netopýří uši a kančí kly sice ženy nepřitahovaly, ale díky truhlám plným zlata si vždy nějakou ženu našel.

Radoušovým snem bylo dítě, které by vypadalo jako člověk, ale nedařilo se. S každou ženou se jeho potomek podobal otci. To Radouš nedokázal přenést přes srdce a vždy ženu i dítě zabil. Stalo se tak šestkrát. Dodnes se prý Radouš na Radyni zjevuje jako přízrak, který veze kolečko s kolomazí.

Tip na výlet: Zoo Ždírec

Důvodů, proč navštívit Radyni, je více

Hrad je turistům běžně přístupný v turistické sezóně, v zimě pak při výjimečných příležitostech. Centrum služeb pro turisty pod hradem je otevřeno i v zimě. Radyně tak přitahuje návštěvníky po celý rok. Od hradu je hezký výhled a lákavé je i jeho okolí.

Oblíbená je především Skalní stezka, která provází zajímavými místy Radyňské vrchoviny. Naučná trasa je osazena informačními tabulemi i odpočívadly a během procházky, která vám zabere zhruba 2,5 hodiny, zavítáte mezi lesní kamenná moře a buližníkové skály. Nechybí zde několik vyhlídek, z nichž jedna umožňuje krásný pohled přímo na hrad. Stezka také prochází přírodním parkem okolo skalního masivu Andrejšky.

Výlet na Radyni můžete spojit s návštěvou Starého Plzence a především pak s výstupem k jedné z nejstarších dochovaných památek v Čechách, rotundě sv. Petra a Pavla. Od ní je mimochodem Radyně krásně vidět. Budete-li mít ještě trochu času, za pozornost stojí i nedaleký skalní útvar Ostrá hůrka, kterému se přezdívá plzeňský Matterhorn.

Galerie:

Zdroje: Informační tabule na místě; brožura Jižní Plzeňsko, vystupovat!

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru