Klášter Chotěšov. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Monumentální klášter v Chotěšově přečkal drancování, požár i komunismus

Chotěšovský klášter je dominantou této obce na jižním Plzeňsku. Pohled na obrovskou stavbu vzbuzuje údiv nad stavitelskými schopnostmi našich předků a podněcuje zájem o historii místa, které v minulosti zastihlo několik tragédií. Dlouho chátrající stavba aktuálně znovu ožívá a prochází pomalou rekonstrukcí.

Historie kláštera je plná zmaru

Bývalý klášter premonstrátek byl založen v letech 1202-1210. Blahoslavený Hroznata do něj povolal řeholnice z Doksan u Litoměřic, ale už v roce 1278 po smrti Přemysla Otakara II. jej dobil a vydrancoval Ota Braniborský. Přesto byl klášter rychle obnoven a znovu vysvěcen. Za vlády Karla IV. zažíval rozkvět a pod jeho správu spadala města Stod, Dobřany a Holýšov. Přesto došlo k další katastrofě.

Během husitských válek byl klášter pobořen a vypleněn Janem Žižkou a jeho armádou. Znovu byl obnoven, avšak následně opětovně zpustošen. Během třicetileté války jej vyplenil roku 1618 Mansfeld, o dva roky později se za jeho hradbami objevila polská vojska a ve 40. letech 17. století zase Švédové. Všechny hrůzy klášter přečkal a byl mnohokrát přestavován. Jeho současná barokní podoba pochází z úprav mezi roky 1734-1756 podle plánů Jakuba Augustona mladšího. Fresky vytvořil František Julius Lux z Plzně.

Zašlá sláva západočeských pivovarů. Pivovar ve Stodě byl trnem v oku i plzeňským gigantům

Ke zrušení kláštera došlo roku 1782 Josefem II. O čtyři dekády později jej Náboženský fond prodal rodu Thurn-Taxisů z Regensburgu, ale ani poté místo nenašlo klid. Po požáru v roce 1837 musel být zbourán přilehlý kostel sv. Václava. Když před 2. světovou válkou Thurn-Taxisové odešli, získal klášter znovu řád sester.

Během 2. světové války sloužily prostory kláštera jako ubytovna pro totálně nasazené ženy pracující v muničních továrnách v Nýřanech a v Holýšově. Nacházel se zde také starobinec, který byl roku 1950 zrušen. Celý objekt zabrala armáda, jež významný historický objekt využívala až do poloviny sedmdesátých let. V této době došlo k naprosté devastaci objektu i celého areálu.

Do Chotěšova za klášterem i kulturou

Chotěšovský klášter je aktuálně pod památkářskou ochranou a od nového tisíciletí je postupně opravován. Nákladné práce financuje Ministerstvo kultury ČR, ale podílí se i kraj, sama obec či různé spolky. Aktuálně je opravena střecha a část fasády. Velkou rekonstrukcí prošlo jižní křídlo konventu. O kulturní život v klášteře se stará Občanské sdružení Klášter Chotěšov, které zde zajišťuje prohlídky, koncerty, výstavy či jiné akci. V roce 2021 to byl například festival minipivovarů.

Vstup do areálu bývá volně přístupný a návštěvníci si mohou detailně prohlédnout exteriér. Během turistické sezóny je také možné navštívit severní věž, která je součástí terasní zdi. Ve druhém patře věže je umístěn dalekohled a návštěvníci tak mohou spatřit široké okolí včetně vyhlídkové věže blízkého Křížového vrchu.

Na monumentální klášter je pěkný pohled z několika míst v okolí. Nejbližší vyhlídka se nachází nedaleko konventní zahrady u rybníků. Lze jej rovněž spatřit od hájovny u lesa směrem na Dobřany nebo ze zmiňované rozhledny na Křížovém vrchu, ta je však otevřena pouze v teplých měsících. V okolí můžete vyrazit za kuriózním domkem na pilíři nebo na procházku Martinskou stěnou v Dobřanech.

Galerie:

Zdroj: informační tabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: