Lomy u Štěnovic. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Tip na malý výlet: Procházka kolem zatopených lomů ve Štěnovicích

Zatopené lomy jsou důkazem o lidské činnosti minulých dob. Jejich velikost, strmé svahy i voda lákají k pozorování, koupání i obdivování. V okolí Plzně není takových míst málo a k těm nejzajímavějším patří lomy u Štěnovic. Jejich okolí vybízí k příjemné procházce a vůbec nevadí, že ty největší jsou oplocené a tím pádem nepřístupné. Dva menší lomy však zůstávají veřejnosti přístupné. V jednom z nich je možné se v létě vykoupat.

Stopy po těžbě v krajině kolem Štěnovic

Důvodem k těžbě, která v posledním lomu u Štěnovic probíhala do roku 2007, byl stavební kámen granodiorit. Masiv této horniny se táhne jižním Plzeňskem zhruba přes Štěnovice, Čižice, Losinou, Nebílovy, Nebílovský a Štěnovický Borek a Předenice. Proto je krajina v této oblasti poznamenána staletí dlouhou těžbou a u Nebílovského Borku stále probíhá. Nicméně nejde o poznamenání v hanlivém slova smyslu. Většina lomů je zatopena a příroda odívá dříve holé skály a jejich okolí znovu do své zelené košile.

Materiál, který byl v lomech těžen, byl v minulosti použit jako stavební kámen, ale také se z něj vyráběly dlažební kostky, chodníkové desky nebo obrubníky. Mnoho chodníků v Plzni se vyrobilo právě z materiálu vytěženého ve Štěnovicích, kde se také nacházejí největší lomy. Je jich pět, z toho tři jsou z důvodu bezpečnosti oplocené a tím pádem nedostupné. Není se čemu divit, hloubka některých strmých srázů činí několik desítek metrů.

Příjemná procházka

Pokud se chcete k zatopeným lomům ve Štěnovicích vydat, dovede vás tam příhodně nazvaná ulice K Lomu. Na jejím konci je zákaz vjezdu a o něco dále ulici ukončuje betonová zátarasa, kterou ale není problém obejít. Po levé straně za plotem uvidíte menší lom a brzy se před vámi objeví i jeden z přístupných vodou zaplavených lomů. Současně po levé straně a opět za plotem můžete pozorovat největší a nejhlubší lomy. Zcela jistě vás zaujme jejich klidná hladina i vysoké kamenné stěny, v nichž jsou vryty stopy po dávné i nedávné lidské činnosti. Dobývání kamene není jednoduchou činností ani dnes a za každým metrem odstřelené skály stojí velký hluk, který byl na jižním Plzeňsku v minulosti častým jevem.

Lidé se v létě chodí do štěnovického lomu koupat. Skoky ze skal zde nejsou ničím výjimečným. Lom se dá prakticky celý obejít, jen pozor při okraji. Pokud se vydáte hlouběji do lesa, narazíte ještě na druhý volně přístupný lom. Je sice nejmenší, ale má své kouzlo. V létě v jeho okolí uslyšíte žabí koncert, okolo vás budou poletovat vážky a pohltí vás zelená barva, která na podzim přechází v rezavou. Jde o příjemné zákoutí, které stojí za prozkoumání. Nakonec lze procházku zakončit výšlapem na 458 metrů vysoký Štěnovický vrch, případně se ještě můžete vydat k zatopenému lomu u ulice Na průhonu.

Galerie:

Další výlety v blízkosti Štěnovic:

Tip na výlet do přírody: Vysoká
Tip na výlet: Naučná stezka Nebílovy vás provede krásami jižního Plzeňska

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: