Foto: Plzenoviny.cz

Tip na výlet: Spálené Poříčí je krásným městem u jihozápadních Brd, které dýchá historií

Říká se, že Spálené Poříčí je branou do jihozápadních Brd, a pokud tam právě míříte, určitě se zastavte i v tomto malebném městečku na jižním Plzeňsku. Stačí malá procházka kolem Náměstí Svobody a místního zámku a Spálené Poříčí si zamilujete.

Historie města aneb proč je toto Poříčí „spálené“

Nejprve se přeneseme do historie, která město utvářela a její duch se zde neustále zpřítomňuje v opečovávaných památkách či zákoutích. I díky krásnému jádru získalo město titul Historické město roku 2003. Minulost městečka ale není tak růžová, jak by se mohlo na první pohled zdát. První zmínky o Poříčí pocházejí ze 13. století a nejkrušnější časy zažilo během třicetileté války (1618 – 1648). Město bylo opakovaně vypáleno, a tak se z Poříčí na říčce Bradavě stalo Spálené Poříčí.

Těsně před vypuknutím krutého konfliktu byl v roce 1617 ve městě dostavěn zámek, který vznikl na místě gotické tvrze. Krásná stavba, ale mnoho štěstí nezažila. Majitelé zámku se často měnili a žádný z nich neprováděl potřebnou a hlavně nákladnou údržbu stavby. Ve 20. století byl zámek zchátralý a až po roce 1990 se dočkal potřebné renovace.

Ve Spáleném Poříčí je to všude kousek

V současnosti je v zámku stálá expozice Život na vesnici na počátku 19. století, sídlo ZUŠ a lze se zde i ubytovat. Zámecký park je volně přístupný a v jeho prostorech je k vidění geopark mapující výskyt nerostů v okolí. Odpočinout si můžete v altánku u Zámeckého rybníka a pokud upřete zrak přes jeho hladinu, uvidíte vodníka. Ten střeží kolo Podhrázského mlýna z počátku 18. století. Mlýnice fungovala až do roku 1956, kdy vyhořela. V současné době prošla stavba rekonstrukcí, přičemž byla osazena novým kolem.

Hned naproti zámku stojí na náměstí krásný kostel sv. Mikuláše, který nadchne každého obdivovatele církevní architektury. Současnou podobu získal v roce 1882, ale první zmínky o místním kostele pocházejí již ze 14. století. Interiéru kostela dominuje oltář sv. Mikuláše a za zmínku stojí i okna zdobená vitrážemi Josefa Hodka.

Samotné náměstí pak lemují krásné stavby včetně budovy radnice. Místní infocentrum sídlí v roubeném domku č. p. 138 a v jeho útrobách uvidíte typickou výbavu vesnického stavení let dávno minulých. Kousek odsud najdete špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty, který proslul laskavým kresleným humorem pro děti i dospělé. Ještě o kus dál v Zámecké ulici stojí rozhledna Šťastná věž, která je součástí stejnojmenné restaurace. Rozhodně zajímavým místem s tajuplnou atmosférou je i židovský hřbitov nacházející se na okraji města na rohu ulic Pražská a Sluneční.

Naučné a hlavně zábavné stezky zde provázejí postavičky od Neprakty

Jestliže chcete Spálené Poříčí a okolí poznat o něco více, určitě se vydejte na některou ze tří naučných stezek, které mají své výchozí body právě ve městě. Trasy jsou určeny primárně pro malé turisty, ale i dospělí si z nich mohou přinést nové vědomosti a určitě si také užijí spoustu zábavy. Stezka Loukou i lesem za pohádkou představuje Spálené Poříčí a okolí prostřednictvím trpaslíka ztvárněného Jiřím Winterem Nepraktou. Ten vytvořil i postavičku vodníka, který provází naučnou stezkou Za mlynáři od Bradavy. Tato trasa dává nahlédnout pod pokličku starých časů a řemesel, která jsou neodmyslitelně spjata s městem. Třetí cestou je stezka Perličky víly Terezky, která turisty seznamuje s příběhy Spáleného Poříčí a odkazuje na jednu místní významnou postavu, jejíž identitu zjistíte během putování touto zábavnou trasou. Autorem malované postavy Terezky je samozřejmě také pan Neprakta.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: