reklamní prostor
Foto: Plzenoviny.cz

Letohrádek Kamýk je místem s krátkou historií a příjemnou atmosférou

Zříceniny mají tu výhodu, že je můžete navštívit klidně v zimě. Jednou takovou je i torzo letohrádku Kamýk v Oseku u Rokycan. Zbytky stavby nejsou samy o sobě ničím výjimečným, ale její působivé umístění na buližníkovém vrchu dodává místu zvláštní atmosféru, kterou můžete okusit jak sami, tak s dětmi, které jistě potěší přilehlé hřiště.

reklamní prostor
reklamní prostor

Krátká, ale romantická historie letohrádku

Historie letohrádku Kamýk je krátká, a tak postrádá příběhy, které se vyprávějí okolo zřícenin dávných hradů. Vznikl zřejmě v první polovině 18. století jako součást krajinářského parku a sloužil oseckému panstvu k občasným pobytům a zábavě. Není známý ani jeho stavitel, ale vzhledem k tomu, že v Oseku ve stejné době působil architekt Jakub Auguston ml., je možné, že je Kamýk jeho dílem. V první polovině 18. století vlastnili místní zámek Nosticové, ale kvůli jejich finančním problémům padlo sídlo do rukou Šternberkům. Ti také pravděpodobně financovali stavbu letohrádku.

Do letohrádku se v době jeho největší slávy panstvo dopravovalo ze zámku na lodičkách přes rozlehlý a dnes již zaniklý rybník. Vypráví se, že loďky byly ozdobeny zářícími lampióny a cesta probíhala za doprovodu bengálských ohňů. Jedna z loděk byla plná muzikantů. Když hosté zakotvili u mola, naskytl se jim pohled na krásně nasvícený letohrádek, kde na ně čekala taneční zábava. Jenže takové romantické okamžiky netrvaly dlouho. V roce 1774 přestal být osecký zámek panským sídlem a letohrádek již nebyl využíván. Již v roce 1839 je uváděn jako zřícenina. Nechvalně dopadl i zámek, který po odchodu Šternberků vystřídalo několik majitelů a po znárodnění byl využíván jako ubytovna pro zaměstnance místního JZD.

reklamní prostor

Současnost letohrádku Kamýk

Z letohrádku se zachovaly pouze zbytky delších stěn se čtveřicí oken. V sedmdesátých letech minulého století byly zdi nově omítnuty a v letech 2005 – 2006 došlo k jejich očištění a úpravě okolí. Dnes jsou zbytky letohrádku, stejně jako přilehlý park a židovský hřbitov, chráněny jako kulturní památka.

Vyrazíte-li na výlet na Kamýk, naskytne se vám pěkný výhled do okolí, především na obec a na rybník Karásek. Park okolo letohrádku je příjemný a děti určitě potěší hřiště s houpačkami a skluzavkou. Výlet můžete spojit s dalším poznáváním okolí. V sousední obci Březina se nachází zřícenina hrádku Salon a nebo můžete vystoupat na Vršíček u nedaleké obce Litohlavy.

Židovský hřbitov v Oseku

Židovský hřbitov se nachází na úpatí kopce s letohrádkem. Vznikl nejpozději na počátku 19. století, ale některé prameny uvádějí již rok 1700. V současnosti je dochováno okolo padesáti náhrobních kamenů, z nichž některé jsou povalené. Nejstarší dochovaný náhrobek je údajně z roku 184 a poslední pohřeb se zde konal v roce 1895. Okolo hřbitova jsou patrné zbytky zdi se základy márnice.

Galerie:

Zdroje: infotabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: