reklamní prostor

Tip na výlet: Hromnické jezírko

Přírodní památka Hromnické jezírko se nachází v okrese Plzeň-sever u obce Hromnice kousek od Třemošné. Jeho typické červené zabarvení je důsledkem chemických procesů ve vodě, ve které převládají sloučeniny železa. Jezírko je bez života a vzhledem k přítomnosti kyseliny sírové ve vodě je v něm zakázané i koupání. Výlet na toto místo je ale určitě příjemným zpestřením letních dní.

Historie Hromnického jezírka

Jezírko vzniklo uměle a je důsledkem dávné těžby břidlice. První zmínky o těžbě pocházejí již z 16. století. Z břidlice se vyráběl kamenec, který sloužil jako bělidlo. Později se z břidlice získávala kyselina sírová. Lom zanikl koncem 19. století.

Jako v mnoha starých dolech i v Hromnicích došlo k neštěstí, při kterém byli zavaleni dva horníci. Majitel dolů chtěl na jejich památku vybudovat kostel, kam by se horníci mohli chodit modlit. Občasné Hromnic však majitele přesvědčili, aby prostředky investoval do stavby školy, a tak na místě, kde měl stát kostel, nechal postavit sousoší třech svatých – Johana, Jakuba a Krista.

Přírodní památka Hromnické jezírko

Lokalita Hromnického jezírka byla v roce 1975 vyhlášena chráněným územím a v roce 1992 získala status přírodní památky. Jeho červené vody jsou evropským unikátem a lákají mnoho turistů, kteří se kochají výhledem do šedesátimetrové propasti na jeho tajemnou sterilní hladinu. Hloubka jezera dosahuje 18 metrů a jeho rozměry jsou přibližně 130 x 190 metrů.

Kudy k Hromnickému jezírku

Do obce Hromnice se nejlépe dostanete autem, kde také pohodlně zaparkujete. Využít můžete i autobus. K jezírku se můžete dostat buď po NS Býkov – Žichlice, kde si můžete lom prohlédnout z východní strany, či ze západu od autobusové zastávky „Hromnice“. Toto místo je vhodné pro odpolední focení. Při cestě po NS Býkov – Žichlice narazíte na sousoší třech svatých.

Hromnice a okolí

V okolí Hromnic můžete navštívit další zajímavá místa. Pro fanoušky rozhleden doporučujeme dřevěnou rozhlednu Radost u Dobříče, která vznikla dobrovolnou aktivitou místních občanů. Hezký je také nedaleký zámecký statek Býkov.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Cookie Consent with Real Cookie Banner