Pomník hornictví. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Po stopách těžby na Plzeňsku: Hornictví ve Zbůchu

Zbůch na severním Plzeňsku si spojujeme především s hornictvím. Pamětníci si jistě vzpomínají na velkou haldu dobře viditelnou ze silnice spojující Plzeň a Domažlice. Dnes z ní už moc nezbylo, ale stopy těžby jsou v obci dodnes patrné. Její historii mapuje Hornické muzeum otevřené v roce 2019.

Doly neustále měnící jména

Ve Zbůchu se začalo s těžbou na počátku 20. století. Tehdy bylo v okolí obce provedeno 11 průzkumných vrtů, z nichž většina odhalila přítomnost černého uhlí. V hlavním dole se začalo těžit v roce 1911 a tím započala 66 let dlouhá éra, která do původně malé vesničky přilákala nové obyvatele.

Hlavní důl otevřený v roce 1911 nesl jméno Austria jubilejní, ale vzhledem k dějinným událostem byl v roce 1918 přejmenován na Pokrok I a vzápětí na Masarykův jubilejní důl. S tím, jak se překotně měnily politické poměry, měnily se i názvy jámy, a tak se během okupace těžilo v dole Adolfa Hitlera, načež se do roku 1953 opět dolovalo v jámě nesoucí jméno prvního československého prezidenta. Komunisté však ani toto jméno nezachovali, a když došlo k ukončení těžby v roce 1977, bylo to v Dole obránců míru. Maximální hloubka této jámy činila 796 metrů a za celou dobu provozu se v něm vytěžilo více jak 20 miliónů tun černého uhlí.

Po stopách těžby na Plzeňsku: Nenáviděný a milovaný lom v Hradci u Stoda

Západně od Dolu obránců na hranicích katastru obce byl také v letech 1901 až 1965 v provozu důl Austria II, který následně nesl jména Pokrok II, Masaryk a nakonec Důl v Týnci. Jáma dosahovala hloubky 421 metrů. Po skončení těžby se v areálu opravovala kolejová vozidla. Dnes se vedle místa těžby nachází část obce Starý Důl.

V dobách největší slávy pracovaly v dolech až tři tisícovky lidí a uhlí putovalo především do plzeňské Škodovky. V obci vznikla kolonie klasických hornických domů. Během několika let přibylo asi 2 000 nových obyvatel. V padesátých a šedesátých letech zde fungovalo dokonce hornické učiliště.

Mizející haldy

Oba doly svého času de facto určovaly chod Zbůchu a zároveň měnily okolní ráz krajiny. Především odvalové haldy vznikající v souvislosti s dobýváním uhlí dlouhé dekády lemovaly hlavní silnici na obou stranách obce. Dnes už jsou téměř odvozené, ale ještě v osmdesátých letech minulého století se halda z Dolu obránců míru mohutně vypínala až do špičky s vrcholem dosahujícím asi 110 metrů. Stejně tak nejsou stopy ani po vysokých komínech, které z vysoka převyšovaly všechny místní budovy.

Tip na výlet: Přírodní rezervace a vyhlídková věž Nový rybník

Hornické muzeum Zbůch

V roce 2019 se v místě bývalé vrátnice Dolu obránců míru otevřelo muzeum. Zde Hornicko-historický spolek spravuje pestrou sbírku předmětů, které připomínají mizející slávu tohoto hornického regionu. V blízké době by se také měla otevřít venkovní expozice v podobě vystrojené štoly.

V blízkosti muzea se rovněž nachází pomník věnovaný těžbě ve Zbůchu a památník věnovaný horníkům, jejichž životy vyhasly v místních dolech.

Galerie:

Zdroje: infotabule na místě; Průvodce Industry Open

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru