Inspirace na červené uhláky u plzeňských ohnišť přišla z Kanady
Správci městských lesů, parků a rybníků osadili u veřejných ohnišť červené uhláky. Do tří kovových košů s náklonem mají lidé sypat popel a žhavé uhlíky z veřejných ohnišť. Inspiraci našli v zahraničí.
„Naši správci lesů a parků v posledních letech odstraňují větší počet nelegálních ohnišť zejména v oblasti Boleveckých rybníků. Rozdělávat oheň a grilovat kdekoli v přírodě pochopitelně není možné, ale na území města jsou veřejná ohniště, kde naopak grilovat možno je. Aby to zde bylo bezpečné, na doporučení městské policie a hasičů nyní byly na všechna tři místa instalovány zvláštní kovové koše na popel,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
„Hledali jsme již vyzkoušené řešení a nechali se inspirovat koši na žhavý popel, které používají v kanadských národních parcích. Naše celokovové koše jsou v červené barvě, kterou používají hasiči, a jsou nakloněné, aby se člověk při vysypávání horkého popela nepopálil,“ říká vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar. Speciální koše na popel mohou použít i lidé, kteří na těchto místech použijí vlastní přenosný gril.

Jeden ze speciálních košů je umístěn u altánku s veřejným ohništěm na břehu Seneckého rybníka, další najdete na pláži Šídlovského rybníka a třetí stojí u grilu v parku Podzemník na Lochotíně. Na každém z nich je výrazný černý symbol uhláku s hořícími uhlíky a označení „žhavý popel“ – z jedné strany v češtině, z druhé v angličtině a ukrajinštině. Nejde o běžný odpadkový koš, a proto do něj nepatří klasický odpad.
Náklady na výrobu a instalaci všech tří uhláků na žhavý popel činí 93 600 korun včetně DPH.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.