Po tříleté revitalizaci se otevře plzeňská katedrála sv. Bartoloměje
Katedrála sv. Bartoloměje po třech letech otevře své brány veřejnosti. Program k jejímu otevření od 2. do 6. června nabídne koncert varhaníků tří katedrál, Plzeňské filharmonie nebo opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Celý červen bude na plzeňském náměstí Republiky nainstalována výstava s názvem Srdce města, srdce diecéze mapující historii i současnost katedrály. Projekčně stojí za největší revitalizací v posledních sto letech architektonický Atelier Soukup, Opl, Švehla.
„Mám obrovskou radost, že otevření katedrály je společná věc všech, kterým leží na srdci kultura, historie, krása a tím pádem i budoucnost Plzně. Proto jsme spojili síly s dvěma slovutnými plzeňskými institucemi, Divadlem J. K. Tyla a Plzeňskou filharmonií. A samozřejmě také s plzeňským magistrátem, s kterým máme dlouhodobě skvělé vztahy a toho si velice cením,“ říká plzeňský biskup Tomáš Holub.
Revitalizaci hlavního kostela v diecézi, která byla převážně financována projektem Evropské unie IROP, podpořilo také město Plzeň. „Katedrála sv. Bartoloměje je jedním z nejdůležitějších a nejznámějších symbolů Plzně. Vídám ji každý den a vždy mně ohromí ta masa kamene, která dominuje nejen náměstí Republiky, ale díky své věži, jež je s výškou 102,26 metru nejvyšší kostelní věží v naší republice, i celému městu. Plzeň a katedrála sv. Bartoloměje jsou spolu propojeny už mnoho staletí a toto spojení je třeba udržet, a proto město Plzeň přispělo na rozsáhlou revitalizaci interiérů katedrály. Už v roce 2017 jsme s Biskupstvím plzeňským podepsali smlouvu, že město poskytne na opravu katedrály dar ve výši jeden a půl milionu korun,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. V letech 2019 a 2020 byly z rozpočtu kanceláře primátora poskytnuty dotace na revitalizaci včetně rozšíření prohlídkové trasy uvnitř katedrály. Předloni to bylo 250 tisíc korun, loni 200 tisíc korun. Město dále například podpořilo i propagaci katedrály a její věže.
Katedrála poprvé po revitalizaci otevře své brány ve středu 2. června. V 18 hodin se gotickými klenbami ponese zvuk nástrojů Plzeňské filharmonie. Program koncertu představuje její ředitelka Lenka Kavalová: „Ideový koncept koncertu jsme tvořili ve spolupráci s plzeňským biskupstvím. V úvodu koncertu se rozezní zvony a zazní instrumentální reminiscence na téma známé lidové písně Plzeňská věž. Hlavním dílem večera bude zcela jistě Te Deum Antonína Dvořáka. Zazní mimo jiné také dvě mariánské skladby. Ty jsme zařadili jako poctu slavné soše Plzeňské madony.“ Ve čtvrtek 3. června a v pátek 4. června bude katedrála otevřena poprvé pro veřejnost. Od 10 do 18 hodin si ji každý bude moci sám projít. Za zvýhodněné vstupné bude možné navštívit věž a expozici, která vzniká v monumentálních nově zpřístupněných krovech.
V sobotu 5. června proběhne diecézní pouť, odpolední mši svatou bude celebrovat pomocný pražský biskup Václav Malý, který v Plzni prožil začátky svého kněžství jako kaplan. Vzhledem k opatřením se budou moci pouti zúčastnit pouze zástupci z jednotlivých 66 farností na území plzeňské diecéze.
Na diecézní pouť naváže od 17 hodin koncert s názvem 3 varhaníci 4000 píšťal. „Pozval jsem do Plzně regenschoriho od sv. Víta v Praze a sv. Petra v Regensburgu. Je to symbol, protože z řezenské diecéze vznikla pražská a z té zase ta naše, plzeňská. Navíc varhany z roku 1894 byly také opravovány. Zachovalo se přibližně osmdesát procent píšťal a ty v tomto královském nástroji budou znít i nadále. Doufáme, že dalších minimálně sto let,“ představuje varhanní koncert plzeňský regenschori Aleš Nosek.
V neděli 6. června bude od 10 hodin celebrovat v revitalizované katedrále bohoslužbu plzeňský biskup Tomáš Holub. Večer od 18 hodin pak program k otevření katedrály sv. Bartoloměje vyvrcholí charitativním koncertem Opera v katedrále, který připravuje Divadlo J. K. Tyla. „Jsem moc šťastný, že jsme našli společnou řeč s biskupstvím a uzavřeli jsme letos v únoru memorandum o vzájemné spolupráci. Prvním plodem této spolupráce je koncert sboru opery DJKT u příležitosti oslav znovuotevření katedrály. Tento koncert představí jak světovou duchovní tvorbu, například Rossiniho cyklus pro ženský sbor, tak i tvorbu českých autorů, kteří svoji činnost částečně spojili se západočeským regionem a Plzní. Zazní tak například duchovní zpěvy Antonína Dvořáka i vrcholný cyklus Zdeňka Lukáše Lucerna Domini,“ říká ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava. Charitativní koncert bude moderovat Nora Fridrichová a jeho výtěžek bude určen na její nadaci, která pomáhá samoživitelkám v nouzi.
Jednotlivé koncerty budou vysílány přímými přenosy na sociálních sítích Biskupství plzeňského a města Plzeň. Středeční koncert Plzeňské filharmonie odvysílá v přímém přenosu TV NOE. O případné fyzické účasti návštěvníků na koncertech a jejich počtu se rozhodne podle aktuálních protiepidemických opatřeních v nejbližších dnech.