reklamní prostor
Foto: Ondrej.konicek / CC BY-SA

Památník Díky, Ameriko! bude slavnostně odhalen 3. května

Nápisy a znaky českého lva a americké orlice nyní vysekává do dvou mohutných žulových kvádrů kamenosochař Michal Mašek. Poté se vysekaná písmena a znaky pozlatí a oba pylony budou převezeny v ochranné kleci do Plzně. Na konci dubna by mělo dojít k jejich osazení. Plzeň se tak po dvou letech dočká obnoveného památníku Díky, Ameriko! Jeho slavnostní odhalení bude 3. května. Nový památník vyjde na zhruba deset milionů korun.

reklamní prostor
reklamní prostor

„Obnovujeme památník, který jsme bohužel museli před časem nechat odstranit, a to z důvodu popraskání původních žulových kvádrů. Chceme identickou práci a vidím, že se to daří,“ řekl technický náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář, který si stav pylonů i grafické práce přijel prohlédnout do provozovny firmy Česká žula ve Vápenici na Příbramsku, a to i se zástupci odboru investic, kteří na zakázku dohlíží. Do Vápenice byly začátkem loňského prosince oba žulové bloky převezeny z Francie, konkrétně z lomu Carrieres Plo v místě Saint Salvy de la Balme. V areálu české firmy pak došlo k jejich zabroušení, vyleštění a nyní probíhají grafické práce.

Je to náročné na preciznost a trochu i na nervy. Bojím se, abych nesekl vedle, tady se to nesmí stát,“ uvedl kamenosochař Michal Mašek, který svou profesi dělá už 14 let. Při práci používá na větší písmena pneumatický sekáč, na menší a detailnější znaky ruční nástroj. „Jedna strana pylonu zabere asi týden. Ta americká je těžší znakem,“ přiznal. Před samotným sekáním byly na pylon nalepeny fólie, označeny znaky a teprve poté začal vysekávat. Po vysekání se místa napenetrují a budou do nich naneseny ručně zlaté plátky, tedy dojde k pozlacení nápisů a znaků.

Je to práce určitě ojedinělá. Do 23. dubna chceme mít hotovo, máme pár dnů časovou rezervu,“ řekl jednatel České žuly Josef Habart. Největší monolit, na němž dosud firma pracovala, byl obelisk určený pro památník Praha svým vítězným synům. Deset a půl metru vysoký pylon z vápenické žuly se základnou 125 x 120 centimetrů vážil v opracovaném stavu 43 tun, v českém lomu ho vytěžili, opracovali i vyleštili, v Praze pak osadili.

reklamní prostor

Pylony pro památník Díky, Ameriko! váží každý 22 tun, rozměr každého je 110 x 110 x 665 centimetrů. Do lomu u Vápenice byly z Francie přivezeny na vyztuženém podvalníku, do Plzně bude jejich přeprava probíhat v ochranné kleci. „V ní se budou i osazovat na místo, poté se ochranná klec rozebere. Ve spodní části pylonu budou vyvrtány kotevní otvory, opatřeny budou trny, to se osadí do předem připravených otvorů v základech,“ doplnil Josef Habart.

Podle vedoucího Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavla Grisníka zakázka zahrnuje i opravu dlažby v místě na Americké ulici, kde pylony původně stály, úpravy osvětlení, okolí památníku a další práce.

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká byl vybudován v letech 1994–1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit předloni v dubnu, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu, v pylonech se objevily praskliny a dle statika hrozilo, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: