Foto: Člověk v tísni

20. ročník festivalu Jeden svět Plzeň startuje, věří v podporu diváků

Festival Jeden svět Plzeň startuje již ve středu 7. října. Ukazuje se, že je to ročník více než mimořádný. Jednak oslaví letos 20. výročí a zároveň proběhne ve zcela netradičním podzimním termínu od 7. do 10. října 2020 v kulturním centru Moving Station a v Polanově síni Knihovny města Plzně. A i to bylo do poslední chvíle dost nejisté.

Původně byl letošní ročník plánován na březen 2020. Dvanáct dní před jeho startem však přišlo vyhlášení nouzového stavu a festival musel být zrušen s nezodpovězenou otázkou, zda proběhne v náhradním termínu. Organizátoři se nakonec rozhodli, že jubilejní ročník chtějí oslavit společně s diváky a ohlásili nový termín v podzimních měsících. „Když ale minulý týden přišlo opět vyhlášení nouzového stavu a celá řada mimořádných opatření, a to pouhých 7 dní před slavnostním zahájením, přiznám se, že jsme chvíli váhali, zda bude v našich silách festival uspořádat,“ nechává hlavní koordinátorka festivalu Andrea Vernerová nahlédnout do zákulisí jeho pořádání. „Nicméně po rozhovorech v rámci týmu a po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí v Plzni jsme se shodli, že to nevzdáme a filmy plzeňským divákům nabídneme. Věříme, že nás v této pro kulturu těžké době podpoří,“ vysvětluje Vernerová, co vedlo k rozhodnutí pokračovat.

V Měšťanské besedě se od dnešního dne nezpívá

Zahájení proběhne 7. října na Moving Station od 17 hodin. Úvodním snímkem je dokument Město plné smogu, který plně vystihuje festivalové motto „až naprší a uschne“ odkazující na téma klimatické změny. Diváky zavede do Číny, dlouhodobě sužované smogem, kde na sebe naráží ochrana životního prostředí a ekonomika. Festivalové téma se prolíná i dalšími dokumenty. Hrdinky českého filmu Žal žen pociťují vážné obavy o budoucnost lidstva a planety s ohledem na dopady globální environmentální krize. Svébytná půda diváky pro změnu zavede mezi komunitu v subarktické Kanadě, která si i přes environmentální změny uchovává svou svobodu a styl a obstarává si nejzákladnější zemědělské produkty navzdory veškeré náročnosti. 

Na své si přijdou i milovníci jiných než ekologických témat. Slovenský snímek Ztracený domov se odehrává v Iráku a představí dva jezídy, kteří přežili genocidu, a dva slovenské zdravotníky zachraňující lidské životy. Díky dokumentu Postiženi muzikou nahlédnou diváci do zákulisí kapely The Tap Tap. Pod pokličku sociálních sítí se podívá Lepší profil a o brutálních mafiánských praktikách na slovenské politické scéně 90. let pojednává film Skutok sa stal. Snímek Autoportrét reflektuje pro změnu aktuální téma poruch příjmu potravy. Kromě Moving Station mohou fanoušci zajít i do Polanovy síně Knihovny města Plzně. Tam jsou pro ně připraveny celkem 4 projekce. Zbytkové ženy o situaci neprovdaných žen kolem třicítky v Číně, Mám to v krvi o hledání malého chlapce vlastní identity mezi kulturou domorodých Austrálců, Provinční městečko E o silně rezonujícím odkazu Velké vlastenecké války v Rusku, nebo Země je modrá jako pomeranč o tom, jak je možné se vyrovnat s traumaty války, třeba té v ukrajinském Donbasu.

 Doprovodný program jsme byli nuceni s ohledem na aktuální opatření téměř všechen zrušit, přesto však necháme návštěvníkům možnost nahlédnout do historie festivalu v Plzni prostřednictvím jednotlivých plakátů a vizuálů z předchozích let, které najdou v prostorách Moving Station. Na stejném místě nebude chybět ani výstava vítězných prací Teendesign 2019,“ doplňuje k doprovodnému programu Vernerová.

Festival Animánie bude letos „Pozpátku“

Nedílnou součástí i tentokrát budou debaty s hosty, které projekce již tradičně doplňují. Diváci se mohou těšit na zpěvačku skupiny The Tap Tap Janu Augustinovou, režisérku snímku Žal žen Andreu Culkovou, freight ridera Jana Glína nebo novinářku Kateřinu Procházkovou. Dorazí také producentka snímku Skutok sa stal Hana Blaha Šilarová nebo přednosta Psychiatrické kliniky FN Plzeň Jan Vevera. Ale hostů bude mnohem více, protože diskuse doprovázejí letos téměř každou projekci. 

Festival můžete podpořit několika způsoby. V první řadě nákupem vstupenky, ať již na projekčních místech nebo v rámci předprodeje na www.goout.net. K dispozici jsou také výhodné akreditace 4+1 zdarma, které diváci seženou již nyní na pokladně v Moving Station nebo na infostánku během festivalu. Další možností je na stejném místě zakoupení originálních doplňků, jako jsou piny, placky nebo tašky. Úplnou novinkou jsou také trička s jedinečným plzeňským vizuálem, která budou k dispozici v limitovaném množství.

Věříme, že letošní promítané dokumenty jsou natolik kvalitní a silné, že ve spojení s následnými debatami diváky zaujmou a přimějí k návštěvě i v této nelehké době,“ říká Vernerová závěrem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: