Festival na ulici se vrátil ke kořenům
V sobotu odehrály své koncerty poslední kapely 28. multižánrového festivalu v ulicích Plzně. Za devět dní se jich na čtyřech scénách vystřídala více než stovka, součástí festivalu byl i Market na ulici a Doprovodný program na dalších místech.
Nový pořadatel Festivalu na ulici (Agentura Nashledanou s.r.o.), letos přišel s myšlenkou „návratu ke kořenům festivalu“ a podpory plzeňské kulturní scény. V programu slíbil více než stovku lokálních účinkujících různých hudebních žánrů. Jak se to celé povedlo, mohly tisíce návštěvníků posoudit samy během uplynulých devíti dní.
Vzhledem k epidemiologickým opatřením bylo nutné omezit návštěvnost hlavní scény na tisíc osob v uzavřeném sektoru. Zaplněné ulice a okolní části náměstí ale zvláště u některých vystoupení ukazovaly, že plzeňské kapely jsou oblíbené a přitáhly by i mnohem více fanoušků. Lukáš Krásný za pořadatele k programu dodává: „Všichni účinkující byli skvělí. Dělám produkci přes dvacet let a bylo mi jasné, že u tak rozsáhlého projektu jsou velmi pravděpodobné změny na poslední chvíli. Je neuvěřitelné, že z více než stovky nasmlouvaných kapel nakonec neodehrály pouze čtyři – třem jsme bohužel museli jejich vystoupení z bezpečnostních důvodů zrušit po páteční bouřce a jedna kapela nemohla ze zdravotních důvodů. Se všemi jsme se ale dohodli, že je oslovíme na příští ročník.“
Své pocity z letošního ročníku shrnuje majitel regionálního hudebního vydavatelství AVIK, Jiří Sláma, který zná festival již od jeho počátků: „Naše regionální kulturní scéna je žánrově pestrá, má své hvězdy z Plzně i okolí. Plzeňské publikum své kapely miluje a je na ně hrdé. Proto jsem myšlence „návratu ke kořenům“ fandil a byl za ni rád. A když jsem pak v průběhu festivalu chodil po ulicích, tak jsem byl nadšenej. Potkával jsem hromadu lidí – nejen muzikantů a jiných umělců, ale různých Plzeňáků, všech, kteří se zase začali o festival zajímat a jsou rádi, že se k nim vrací.“
Lukáš Krásný si pochvaluje spolupráci s plzeňskými umělci a dále vzpomíná: „Ti jediní, kteří opravdu přijet nemohli (Magic Mushroom), tím dali prostor jiné kapele – Crimson Fields. To byl jeden z krásných festivalových příběhů – tahle kapela původně měla hrát na scéně U Branky v neděli, hodinu před vystoupením ale jejich zpěvačku odvezla záchranka. Během půl hodiny se dohodlo několik plzeňských muzikantů a spolu se zbývající částí kapely začali na pódiu předvádět skvělou improvizaci, ke které se postupně stáhli i návštěvníci z dalších scén. Byl to jeden z momentů, kdy jsem byl zase hrdej na to, že jsem Plzeňák a mám možnost s těmito lidmi pracovat“.
Letošní staronové zaměření na regionální scénu ocenili i samotní účinkující: „ Struny na ulici, posléze Festival na ulici byl ryze plzeňský festival tak jako plzeňské pivo, Spejbl a Hurvínek nebo Plzeňská věž. Letošní rok a návrat ke kořenům festivalu i přes „koronakrizi“ jasně dokázal, co si Plzeňáci přejí a byli bychom velice rádi, aby nadále byl tento festival pořádán pro Plzeňáky a plzeňské publikum, plzeňské kapely, umělce a interprety.“, přeje festivalu Petr Soukup z kapely Bowře a manažer Týmu Culinka.
Organizační tým ještě samozřejmě připravuje detailní hodnocení celé akce, ale již z prvních reakcí účinkujících, návštěvníků, a dalších obyvatel Plzně je přesvědčen, že cesta „Návratu ke kořenům“ vede tím správným směrem i do dalších let.