Zapomenutá zahrada. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Poznáváme Plzeň: Zapomenutá zahrada jako ostrov divočiny uprostřed města

Některá městská zákoutí zůstávají doslova zapomenutá. V případě místa mezi ulicí Pod Záhorskem a zahrádkářskou kolonií Na Sudech tomu tak skutečně po dlouhá léta bylo. Zarostlý prostor na kopci znali jen bezdomovci a ani místní do těchto končin neměli moc důvodů chodit. Dnes je všemu jinak a stará zahrada nedaleko centra Plzně již není zapomenutá.

Sad pro vězně i protiletadlová děla s ženskou obsluhou

Starý sad na kopci nedaleko kostela Všech svatých sloužil původně pro potřeby Borské věznice. Vězni zde obdělávali půdu a pěstovali ovoce a zeleninu pro vlastní potřebu. Vše samozřejmě za přísného dohledu dozorců. K sadu také patřil dům, který byl údajně obýván i poté, co věznice přestala pozemek využívat. Později však zarostl a zchátral. Dnes po této stavbě nenajdeme ani stopu.

Na konci druhé světové války byla vedle zahrady umístěna německá protiletadlová děla, jejichž obsluhu měly na starosti ženy. Na Roudné a v ulici Pod Záhorskem kolovala pověst o tajném muničním skladu v podzemí v blízkosti zahrady. Spojenci místo bombardovali, avšak nezasáhli. To nedaleká a dnes již zaniklá dělnická osada Amerika takové štěstí neměla a dopadající munice ji uštědřila krutou ránu, ze které se již nevzpamatovala.

Během socialismu o místo nikdo nejevil zájem. V okolí došlo k výstavbě vysokoškolských kolejí, k prodloužení ulice Pod Záhorskem o bytové domy i k výstavbě garáží. Sad sice zarůstal, ale stále kvetl a plodil. V jeho těsné blízkosti se v zimě sáňkovalo, v létě se lidé vydávali na procházky k pramenům na Roudné, ale sad zůstával ukryt v křoviskách.

Současnost Zapomenuté zahrady

Ke změně došlo v roce 2012, kdy se o městský prostor, který je vyhrazen jako případná rozvojová plocha pro Fakultní nemocnici, začalo zajímat občanské hnutí ENVIC. Zahrada dostala název „Zapomenutá“ a postupně začala ožívat. Dobrovolníci ji zbavili černých skládek a zmapovali, avšak její divoký charakter zůstal zachován. Na místě se následně konalo několik společenských akcí a workshopů.

A co můžete v Zapomenuté zahradě objevovat? Roste zde několik ovocných stromů – jabloně, hrušně, třesně nebo slivoně. Procházet se lze také mezi lískami, javory, nebo jeřáby. Divoké křoviny zastupuje šeřík nebo šípek. Po zemi se tu a tam plazí břečťan a z jara se občas objeví tulipány nebo narcisy. A když budete pozorní, uvidíte i věž katedrály svatého Bartoloměje. Ta vás ujistí, že jste stále ve městě.

Do Zapomenuté zahrady se nejlépe dostanete ulicí Pod Záhorskem (tramvaje č. 1 nebo 4) případně ze Zadní Roudné (autobus č. 20). Při té příležitosti určitě navštivte zmiňované prameny na Roudné nebo se můžete zastavit u domu na adrese Pod Záhorskem 1, ve kterém se během druhé světové války ukrývali parašutisté Kubiš a Gabčík.

I na konci zimy má Zapomenutá zahrada své kouzlo:

Zdroje: J. Hajšman, P. Mazný – Plzeňský místopis; Sdružení ENVIC

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: