Rodina, která v Plzni ukrývala parašutisty Kubiše a Gabčíka, skončila v Mathausenu
Nenápadný dům v plzeňské ulici Pod Záhorskem je němým svědkem velkých událostí druhé světové války. Za jeho zdmi se jeden čas ukrývali parašutisté Kubiš a Gabčík, kteří později smrtelně zranili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jejich životy, stejně jako životy rodiny, která je ukrývala, ukončili nacisté.
Plzeňské stopy operace Anthropoid
Byt na adrese Pod Záhorskem 1 stál na seznamu záchytných bodů operace Anthropoid, jejíž cílem byla likvidace Reinharda Heydricha. Vojákům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi nabízely prostřednictvím odboje pomoc desítky vlastenecky založených rodin, a právě Královi žijící na této adrese byli jednou z nich. Poté, co se výsadkáři dostali na sklonku roku 1941 do okupované vlasti, měl být Václav Král mužem, který vojákům zajistí falešné pracovní doklady. Jenže výsadek zkomplikovala navigační chyba, a tak Kubiš a Gabčík seskočili namísto Ejpovic u Plzně téměř u Prahy.
I přes zranění Jozefa Gabčíka se oběma mužům podařil nebezpečný přesun do Plzně. Chvíli se zdržovali v Rokycanech a v bytě Králových se nakonec oba vojáci ocitli 30. prosince 1941. Václav Král, policejní inspektor a odbojář, jim zajistil potřebné doklady a kontakty na odbojáře v Praze. Na začátku roku 1942 pak oba aktéři operace Anthropoid přesunuli do Prahy.
Gabčík s Kubišem se podíleli i na přípravě neúspěšného bombardování Škodovky
Václav Král byl během druhé světové války velmi aktivním odbojářem. Kromě pomoci během operace Anthropoid pomáhal připravovat bombardování plzeňské Škodovky, která byla během války součástí německého gigantu Reichswerke AG für Erzbergbau und Eisenhütten a nacistům vyráběla zbraně.
Během příprav této akce se do plzeňského bytu znovu vrátili Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Stalo se tak v dubnu 1942. Přestože jediným úkolem výsadkářů měla být operace Anthropoid, Gabčík s Kubišem se zapojili i do plánování této akce. Ta však skončila velkým nezdarem, protože letouny Škodovku vůbec nezasáhly. Kromě výsadkářů z Anthropoidu a Václava Krále se příprav zúčastnili ještě Adolf Opálka, Josef Valčík a Karel Čurda.
Právě Čurda později podepsal krutý ortel jak výsadkářům, tak Královým a dalším desítkám rodin, které pomáhaly odboji. Když byl cíl operace Athropoid splněn a Heydrich 4. června 1942 na následky atentátu z 27. května zemřel, Čurda zamířil na gestapo. 16. června 1942 prozradil atentátníky i rodiny, které jim pomáhaly.
Smutný osud rodiny Králových
Hned druhý den po udání zamířilo za Královými gestapo. Zatčena byla celá rodina – Václav Král s manželkou Pavlou a sedmnáctiletá dcera Helena. Všichni byli deportováni do koncentračního tábora Mauthausen.
Další den, tedy 18. června 1942, byli odhaleni i členové operace Anthropoid. Výsadkáři padli po osmihodinové přestřelce v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kde se ukrývali.
Atentát na Reinharda Heydricha rozpoutal krvavé nacistické běsnění. 10. června 1942 byly vypáleny Lidice, o dva týdny později Ležáky. Krutý osud potkal i rodiny, které s parašutisty spolupracovaly, a tak v Mathausenu kromě Králových skončilo i téměř 300 dalších osob. Všichni byli zavražděni. Život Václava, Pavly a Heleny Králových vyhasl 24. října 1942.
Památka hrdinům
Na památku rodiny Králových, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše je na domě v ulici Pod Záhorskem umístěna pamětní deska, která připomíná události roku 1942 spjaté s tímto místem. Deska byla instalována v roce 1997 a v roce 2014 byly přidány busty obou výsadkářů. U vchodu do domu je umístěna podobizna Václava Krále.
Text na pamětní desce:
„V tomto domě, v rodině policejního inspektora Václava Krále, nalezli po nočním seskoku ze dne 29. prosince 1941 svůj první dlouhodobý úkryt čs. vojáci – parašutisté skupiny Anthropoid z Londýna rotmistři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, pověření nesnadným úkolem odstranit kata českého národa, zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě, generála policie SS, Obergruppenführera, Reinharda Heydricha. Za přechovávání národních mstitelů byla rodina Václava a Pavly Králových i se sedmnáctiletou dcerou Helenkou Královou umučena nacisty dne 24. října 1942 v KT Mauthausenu.“
Galerie: