Hudební festival Procházky uměním rozezní severní Plzeňsko a podpoří mladé houslisty
Mimořádné české hudební osobnosti a významné české komorní soubory vystoupí přes léto na devátém ročníku hudebního festivalu Procházky uměním, který pořádá violistka Jitka Hosprová na šesti místech severního Plzeňska. Mezinárodně uznávaná hudebnice pochází z Dolní Bělé a k regionu má silný vztah. Výtěžek z koncertů každoročně putoval na opravu vybrané duchovní památky, letos podpoří dva mladé houslisty v jejich hudební kariéře.
„Po nesmírně náročném roce jsme opět připravili program festivalu Procházky uměním pro všechny, kteří stejně jako naši umělci postrádali v roce pandemie vzájemnou společnost. Vzhledem k minimálnímu prostoru na přípravu textů poprvé na festivalu nevystoupí herecké osobnosti a devátý ročník Procházek uměním bude věnován premiérově umění hudebnímu,“ uvádí jeho zakladatelka Jitka Hosprová.
Zahájení festivalu v Plasích 26. června bude patřit komornímu orchestru Harmonia Prague pod taktovkou dirigenta Štefana Britvíka se sólisty houslistou Miroslavem Vilímcem a kontrabasistkou Evou Šašínkovou. V programu zazní mimo jiné Sinfonia concertante pro kontrabas a violu Karla Ditterse von Dittersdorf. Březín navštíví 3. července slavné Wihanovo kvarteto, které se představí nejen v hudbě F. X. Richtera a W. A. Mozarta, ale také slavným Dvořákovým kvintetem Es Dur. O dva týdny později, 17. července, předvede svůj originální program pěvkyně Martina Kociánová s dechovým triem Amadeus v Rabštejně nad Střelou. Poslední červencový den vystoupí harfistka Kateřina Englichová v barokní kapli sv. Anny v Nečtinech. Pozvání přijal i houslista Jaroslav Svěcený, který 21. srpna v Dolní Bělé představí slavné evropské housle v rámci svého programu s vynikajícím kytaristou Lukášem Sommerem. Na závěr festivalu 3. září v Manětíně rozezní světově uznávaný varhaník Pavel Kohout poprvé po rekonstrukci vzácné barokní „Barbořiny varhany”.
Výtěžek dobrovolné sbírky loňského ročníku Procházek uměním ve výši 20 000 Kč přispěje na opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích. Proč se letos zaměřuje na podporu mladých talentů, vysvětluje ředitelka festivalu: „Letošní rok poznamenal mimo jiné všechny děti. Zvláště ty, které se věnují hudbě, měly výuku po Skypu, nebo neměly žádnou. Rozhodla jsem se proto mimořádně letošní dobrovolnou festivalovou sbírku nasměrovat ke dvěma talentovaným českým houslistům. Roman Červinka (15 let) a Daniel Matějča (16 let) se po svých předešlých úspěších připravují na významnou mezinárodní houslovou soutěž Wieniawski – Lipinski v Polsku a až teď mohli začít naživo pracovat pod vedením profesorů Borise Belkina a Maurizia Sciarretty na mezinárodní akademii v italské Imole. Společně s nadačním fondem Milénium, který zajistil oběma školné na této významné mezinárodní hudební instituci, bychom rádi i s naším festivalem pomohli těmto dvěma talentovaným mladíkům a přispěli na studijní cesty a na náklady spojené s jejich zářijovou účastí v soutěži,“ konstatuje Jitka Hosprová.
V rámci letního programu festivalu se oba žáci představí publiku se svým virtuózním programem. Daniel Matějča vystoupí v kapli sv. Anny v Nečtinech po boku Kateřiny Englichové a Roman Červinka v Manětíně v kostele sv. Barbory společně s varhaníkem Pavlem Kohoutem. „Věřím, že i letošním ročníkem a také naší sbírkou naplníme motto festivalu Procházky uměním: Přežije-li kultura, přežije národ,“ uzavírá Hosprová.
Vstupné na všechny koncerty činí 250 Kč, studenti a senioři mohou využít slevy 150 Kč, děti do 15 let zdarma. Prodej vstupenek probíhá na místě před začátkem koncertu.
Hygienické podmínky pro vstup na festivalové koncerty najdou zájemci vždy podle aktuálního vývoje na webu www.prochazkyumenim.cz.