Muzikál Orlando zaujal porotu tématem i originální hudbou
Ve druhém ročníku soutěžního projektu INTRO, určeného pro autory nových dosud neuvedených muzikálových děl, odbornou porotu nejvíce zaujal Orlando skladatele Pavla Trojana jr. a libretistky Terezy Březinové. Autoři se nechali inspirovat stejnojmennou literární předlohou Virginie Woolfové a do muzikálové podoby přenesli příběh o životě šlechtice Orlanda, kterého touha stát se básníkem žene napříč staletími. Dílo se souborem muzikálu Divadla J. K. Tyla režijně nastudoval Jakub Čermák a diváci jej uvidí pouze 17. a 18. března na Malé scéně DJKT.
Muzikál Orlando původně vznikl pro jednu pražskou komorní muzikálovou scénu v roce 2017, tehdy však k jeho realizaci nedošlo. „Když plzeňské divadlo přišlo s výzvou INTRO ’21, zajásali jsme a muzikál hned přihlásili. V prvním ročníku byl čtvrtý, komise nám doporučila některé věci přepracovat a přihlásit se znovu. Za impulsy od poroty jsme vděční, na jejich základě jsme do muzikálu například připsali píseň, bez které bych si ho teď už nedokázal představit,“ přibližuje vznik díla skladatel a současný ředitel festivalu Pražské jaro Pavel Trojan jr. S nápadem adaptovat novelu Virginie Woolfové přišla libretistka a dramatička Tereza Březinová, na jejímž kontě je několik oceněných divadelních her: „Mám velmi blízko k poetice Woolfové a Orlando je v kontextu její zbylé tvorby něčím jiným. V díle se objevují témata jako proměna muže v ženu, kritika poměrů v literárních kruzích, hodnoty lásky, života a zamyšlení se nad touhou psát, to vše je, na rozdíl od Woolfové ostatní tvorby, pojato tak nějak hravěji, s nadsázkou a anglickým humorem.“
Všechna do soutěže přihlášená díla posuzuje porota složená z uměleckých šéfů muzikálových souborů, dramaturgů, skladatelů, textařů a režisérů. „Oceňujeme, že se autoři pustili do zpracování právě této látky, akcentující aktuálně rezonující společenská témata transgenderu, feminismu, ale i obecně přitažlivé téma nesmrtelnosti. Téma je pro hudební divadlo neotřelé a může být pro herce i inscenátory inspirativní,“ zaznělo v jednom z hodnocení.
Druhý nejvyšší počet bodů získal Slavík a růže autora Jana Berky. Poetický muzikál s pohádkovými prvky vznikl na motivy stejnojmenné povídky Oscara Wildea a divákům se představí 5. a 6. května na Malé scéně DJKT.
Soubor muzikálu DJKT vyhlásil první ročník projektu INTRO v roce 2020 s cílem podpořit původní českou tvorbu. Vítězná díla prvního ročníku (Kouzelné hodinky doktora Kronera, Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem) jsou k vidění na divadelní streamovací platformě Dramox. Nyní mohou zájemci posílat přihlášky do třetího ročníku – INTRO ’23 junior, který se zaměřuje na dětské publikum. Přihlášené muzikály posoudí porota sestavená z renomovaných divadelních odborníků a praktiků na dětskou tvorbu z celé republiky. Vítězný titul nastudují členové Muzikálového studia DJKT v druhé polovině sezóny 2023/2024 a za doprovodu orchestru představí divákům i zástupcům odborné veřejnosti na scéně Divadla J. K. Tyla. Více informací o INTRO ’23 junior najdou autoři na webových stránkách plzeňského divadla.